Już tylko godziny dzielą nas od jednego z najważniejszych wydarzeń astronomicznych w tym roku. O godzinie 21.30 nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca, które potrwa 1 godzinę i 43 minuty. W XXI wieku czegoś takiego już nie doświadczymy.
Jak mówi Robert Szaj z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin, niezwykłość tego zjawiska polega przede wszystkim na jego długości. – Przez ten czas księżyc będzie się zanurzał w cieniu Ziemi, na początku przybierając taką popielato-czerwoną barwę. Potem najprawdopodobniej całkowicie zniknie na kilkadziesiąt minut, by ponownie pojawić się około godziny 23.00 też w postaci takiego czerwonawego krążka. To nie wszystkie atrakcje tej nocy. W dniu dzisiejszym jest też wielka opozycja Marsa. Ta planeta wraz z Ziemią i Słońcem ustawiła się w jednej linii. Mars jest bardzo blisko nas, tak blisko nie był od 13 lat. Te dwa wydarzenia astronomiczne tego samego dnia zdarzają się nie raz na 100 lat, a na 1000 – dodaje.
Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie będą potrzebne żadne specjalistyczne urządzenia. Wystarczy sprawne oko i przejrzyste niebo.
ToNie
Fot. pixabay.com