Ostatnie pożegnanie Ireny Szewińskiej

szewinska

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie pożegnano Irenę Szewińską (na zdjęciu) – multimedalistkę olimpijską i wielokrotną lekkoatletyczną rekordzistkę świata. W mszy pogrzebowej wzięli udział członkowie rodziny zmarłej mistrzyni, przyjaciele, olimpijczycy oraz przedstawiciele władz państwa i ruchu olimpijskiego.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że dla jego pokolenia Irena Szewińska była „polskim sportem od zawsze”. – To było jedno z tych sportowych nazwisk, które słyszeliśmy najczęściej, jak zakodowane, jak hasło wywołujące skojarzenie o polskim sporcie – mówił prezydent, wyliczając sukcesy Ireny Szewińskiej – 7 medali olimpijskich, 13 krążków na mistrzostwach Europy i wielokrotne rekordy świata. Andrzej Duda nazwał zmarłą multimedalistkę „królową królowej sportów”. – W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości żegnamy sportowca stulecia – zaznaczył prezydent.

W homilii biskup Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw duszpasterstwa sportowców, zaznaczył, że w swoim życiu Irena Szewińska podjęła walkę z czasem. – Czas ziemski już jej nie obowiązuje, jest na innej arenie, już w innej czasie, innej przestrzeni. Tam jest czas miłości a nie współzawodnictwa – mówił duchowny. Biskup Florczyk dodał, że swoimi sukcesami Irena Szewińska budowała „ducha radości i nadziei w polskich duszach”.

W uroczystościach biorą również udział sportowcy, którzy razem z Ireną Szewińską reprezentowali Polskę na igrzyskach olimpijskich. Edward Skorek, siatkarski złoty medalista z Montrealu wspominał mistrzowski bieg Ireny Szewińskiej sprzed 42 lat.
– To były dla polskiego sportu igrzyska wyjątkowe, zdobyliśmy tam bardzo dużo medali. Nasze występy zostały zapamiętane tu w Polsce, ale i na świecie na wieki. Wynik Ireny Szewińskiej na 400 metrów był praktycznie ponadczasowy, kończyła samotnie, dobiegając do mety z przewagą 10 metrów – mówił siatkarski mistrz olimpijski.

Specjalnością Ireny Szewińskiej były biegi sprinterskie i skok w dal. Zdobyła 7 medali olimpijskich, w tym 3 złote, trzynastokrotnie była medalistką mistrzostw Europy w hali i na otwartym stadionie. Ośmiokrotnie poprawiała indywidualne rekordy świata, dwukrotnie w drużynie. Po zakończeniu kariery przez 12 lat pełniła funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a od 1998 roku była także członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

IAR

Fot. wikipedia.org

CZYTAJ: Nie żyje Irena Szewińska

Exit mobile version