Piknik historyczny upamiętnił wysiedlenia Zamojszczyzny

Piknik historyczny, połączony z rekonstrukcją dawnej wsi polskiej i pokazem obozu partyzanckiego, dopełnił obchody uroczystości Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w gminie Biłgoraj.

– Obok pokazania życia obozowego zaprezentowaliśmy też unikatowe elementy uzbrojenia i umundurowania, w tym słynny polski karabinek wz. 29. Służył on w wojnie obronnej 1939 roku – mówi jeden z organizatorów wydarzenia Grzegorz Sowa. – Najbardziej liczyło się, by karabin był prosty, niezawodny i celny.

Wysiedlenie i martyrologia polskiej wsi w czasie II wojny światowej to efekt działań tzw. Planu Wschodniego, który zakładał unicestwienie całej ludności słowiańskiej. – Szacowana była ona na około 50 mln osób. „Eksperyment” w tej dziedzinie odbył się na Zamojszczyźnie – przypomina regionalista, Marian Kurzyna. – Pierwszą próbę przeprowadzono jesienią 1941 roku, na przykładzie wysiedlenia 7 wsi.

W programie uroczystości znalazła się modlitwa za poległych i złożenie kwiatów przy pomniku upamiętniającym wysiedlonych.

TsF

Fot. TsF

Exit mobile version