Powstaje system pomocy osobom niepełnosprawnym

konferencja 1

O budowie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin rozmawiali dziś (30.07.) w Zamościu przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz organizacji pozarządowych. Celem konsultacji jest stworzenie mapy drogowej budowy systemu wsparcia.

Jego filarami mają być: program Dostępność Plus, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i pakiet społecznej odpowiedzialności.

– Chcemy wykorzystać doświadczenie osób niepełnosprawnych – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Krzysztof Michałkiewicz. – Bardzo nam zależy, żeby wszystkie rozwiązania im służące były przygotowywane w dialogu i kontakcie z osobami niepełnosprawnymi. Chcemy, żeby one w tym uczestniczyły i współdecydowały, aby nie było tak, iż ktoś jest mądrzejszy i wiele lepiej, czego one potrzebują. Ten system musi też cały czas ewoluować, wciąż się dostosowywać.

W Zamościu już taki system pomocy działa

– Od 27 lat budujemy system wsparcia osób niepełnosprawnych na wzór krajów zachodnich. Myślę, że w Polsce jesteśmy w tym zakresie i pionierem, i liderem. Samo przybycie tutaj przedstawicieli władz oraz organizacji pozarządowych daje świadectwo, że można ten system wsparcia budować, nawet, jeśli nie było odpowiednich rozwiązań prawnych i środków finansowych. Jest on oczywiście niedoskonały. Cały czas piszemy do niego poprawki i postulaty. Część z nich została już uwzględniona, a nad innymi trzeba jeszcze popracować – uważa Maria Król, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”.  

Część elementów rządowego systemu pomocy już ruszyła

– Od 1 lipca wszedł program wsparcia klubowicza dla warsztatów terapii zajęciowej. Na ten rok środki na to mamy już zabezpieczone, a w przyszłym zostaną zwiększone, ponieważ w trakcie prac legislacyjnych znacznie powiększyło się grono beneficjentów. Początkowo był on adresowany wyłącznie  do absolwentów, a teraz dotyczy również osób oczekujących na uczestnictwo w warsztatach – informuje Tomasz Maruszewski, zastępca prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Od 9 maja mamy uchwaloną ustawę, wspierającą osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zapewnia ona dostęp do opieki medycznej i fizjoterapeuty bez kolejki oraz możliwość skorzystania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Pierwszy miesiąc obowiązywania tej ustawy pokazał, że niepełnosprawni zaczynają z tych zapisów rzeczywiście korzystać – stwierdza Karol Tarkowski, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia

W trakcie opracowywania jest również Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych wraz z programem Narodowego Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych, reforma systemu orzekania o niepełnosprawności i zatrudnienie wspomagane, czyli wprowadzenie trenera pracy.

Dodatkowo 1 listopada tego roku zasiłek pielęgnacyjny ma wzrosnąć do kwoty 184,42 zł. Zwiększy się także wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego, który wyniesie 620 zł.

AlF / opr. ToMa

Fot. Aleksandra Flis

Exit mobile version