Serokomla: uroczystości z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

dsc 5320

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – to święto ustanowił w 2017 roku Sejm w rocznicę pacyfikacji Michniowa, wsi w województwie świętokrzyskim. Święto państwowe dedykowane jest mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.

W tym roku obchody odbywają się po raz pierwszy, a lubelskie uroczystości zorganizowano w Serokomli, pod obeliskiem upamiętniającym ofiary egzekucji z Józefowa Dużego.

Wśród uczestników byli świadkowie tamtych wydarzeń, parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

– W Serokomli zostało zabitych ponad 200 mieszkańców – mówi wójt gminy Piotr Chaber. – Zostali w bestialski sposób zamordowani. Musimy o tym pamiętać i przekazać młodemu pokoleniu prawdę historyczną, żeby wszyscy wiedzieli kto dokonał tej zbrodni.

– Ważne jest jakie metody okupanci stosowali na polskiej wsi. Wymuszali strachem, żeby wieś zachowywała się zgodnie z życzeniem zaborców – mówi Edward Harasim, wiceprezes Zarządu Głównego w Lublinie Stowarzyszenia Żołnierzy Batalionów Chłopskich.

– Należy pamiętać o tej wielkiej ofierze, jaką mieszkańcy wsi ponieśli podczas II wojny światowej – mówi Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego. – Wieś żywiła i broniła, zarówno partyzantów jak i miasta. Przechowywała Żydów. Pamiętajmy, że w Armii Krajowej 75-80% żołnierzy to byli chłopi. Ten odsetek był jeszcze większy, co oczywiste, w Batalionach Chłopskich.

– Mówimy często o walce narodu polskiego, jakby nieco zapominając o tym, że wielkie ofiary ponosiła wieś polska – mówi Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody ds. dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów. – Przecież to tutaj schronienie znajdowali ci, którzy w mieście byli spaleni, tutaj byli przygarnięci Żydzi. Wiemy, jak okupant traktował takie nieposłuszeństwo, a jednak chłopi decydowali się na pomoc podziemiu, również po II wojnie światowej. Kiedy rozmawiamy z tymi Żołnierzami Wyklętymi, którzy jeszcze żyją – z Morwą czy Kowbojem – to oni podkreślają, że bez wsi polskiej byliby bezbronni i nie byliby w stanie przetrwać tyle czasu.

Ustawę o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskie poparły zgodnie wszystkie ugrupowania sejmowe.

JPi (opr. DySzcz)

Na zdj. uroczystości z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, Serokomla, 12.07.2018, fot. Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version