Specjaliści chorób zakaźnych spotkali się we Włodawie z samorządowcami, przedstawicielami służby zdrowia i instytucji publicznych, by lepiej poznać zagadnienia dotyczące zakażeń odkleszczowych – szczególnie boreliozy. To część projektu „Zbadaj się, bo warto! Program profilaktyczny boreliozy”, w ramach którego we włodawskim szpitalu prowadzone są bezpłatnie badania w kierunku rozpoznania choroby.
– To ważne szczególnie dla mieszkańców naszego powiatu, którego 40% powierzchni stanowią lasy i trawy – mówi zastępca dyrektor ds. administracyjno-organizacyjnych włodawskiego szpitala i koordynator projektu Elżbieta Korszla.
– Obserwujemy wzrost rozpoznania boreliozy w określonych grupach zawodowych. To m.in. pracownicy leśni i rolnicy – wymienia Grażyna Semczuk, specjalista chorób zakaźnych. – Kleszcz jest jedynym przenosicielem choroby, a zakażonych jest do 30% tych pajęczaków.
– Kleszcze można spotkać wszędzie, ale w lesie jest ich najwięcej – tłumaczy Andrzej Milaniuk z Nadleśnictwa Sobibór.
Borelioza może być groźna dla człowieka – zwłaszcza ta nierozpoznana i nieleczona – ostrzegają specjaliści. Z drugiej strony – to choroba, która bardzo dobrze reaguje na właściwe leczenie. Najistotniejsza jest więc profilaktyka.
– Ważne jest stosowanie tzw. środków ochrony indywidualnej – radzi Dorota Laskowska z Nadleśnictwa Sobibór. – To odpowiednia odzież oraz preparaty odstraszające.
Do września 2019 roku włodawski szpital ma przebadać 2000 mieszkańców województwa lubelskiego. Od czerwca zgłosiło się już ponad 700 osób.
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Jego wartość to ponad 600 tysięcy złotych, z czego większość to unijne dofinansowanie.
Szczegóły są dostępne na stronie internetowej www.spzoz.wlodawa.pl (fot.).
Fot. Dominik Gil