Szachiści jak artyści. Gra, która pasjonuje i rozwija

pm5d6591

Uczą logicznego myślenia i usprawniają pamięć. Dziś (20.07) obchodzimy międzynarodowy dzień szachów. Święto to istnieje już  52 lata i powstało z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Szachów z siedzibą w Paryżu. 

Sami szachiści przekonują, że szachy nie są rudne i każdy może się w nich zakochać. – Najważniejszym na początku partii jest zająć środek szachownicy, czyli centrum. Należy przestawić pionek, grając od białego króla na pole E4 – wyjaśnia Maciej Koziej, mistrz świata amatorów w szachach. – Jest to bardzo rodzinna gra i jest tez bardzo rozwojowa ponieważ szachy uczą logicznego, strategicznego myślenia. Dzieci, które we wczesnym wieku zaczynają przygodę z szachami nie mają problemów z matematyką. W szachach nigdy nie jest się zbyt starym by młodym by czerpać radość z szachów. Podstawowe ruchy są proste. Najtrudniejsze jest jak przesuwać pionki prawidłowo, aby ruchy miały logiczny sens i spełniały swoje cele. Na szachownicy mamy 64 pola, najważniejszy jest środek – jeśli nasze figury zajmą go to z każdego będziemy mieli bliski dostęp w każdą część szachownicy, będą bardziej mobilne i będą mogły szybciej atakować. Jeżeli my mamy środek szachownicy to nie ma go przeciwnik, więc możemy go spychać, bo ma mniej przestrzeni.

Rozrywka i rozwój

– Szachy to forma rozrywki intelektualnej – zaznacza Zbigniew Pyda, prezes Lubelskiego Klubu Szachowego, sędzia i organizator międzynarodowy w szachach. – Dzieci odciąga od telewizji, komputerów i bezmózgowia. Zasady gry nie są trudne. W tej chwili bardzo mocno rozwijają się w przedszkolach.

– Pamięć to coś, co trenujemy w szachach permanentnie – zauważa Robert Nowak, psycholog z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, kierownik laboratorium psychologii eksperymentalnej i neuropsychologii. – Liczba możliwych kombinacji jest w praktyce tak duża, że można ją określić nieskończoną. Ważnym elementem jest zdolność przewidywania o kilka kroków w przód. Taka analiza usprawnia proces indukcji, dedukcji, które są ważne w perspektywie rozwiązywania zadań o nie do końca określonych warunkach.

Gra statyczna?

– W tej chwili wszyscy się spieszą, też w szachach. Rankingi międzynarodowe mamy w szachach błyskawicznych, szybkich i klasycznych – zauważa Maciej Koziej. – W grze błyskawicznej trzeba szybko podjąć decyzję, szybko grać – to jest 3 minuty na partie, plus dwie sekundy za każdy wykonany ruch. Najważniejszym celem w szachach jest zamatowanie króla przeciwnika.

– Niektórzy mówią, że szachy to połączenie matematyki, sportu i sztuki. Każdy, kto lubi zagadki logiczne znajdzie w szachach dzieło twórcze, ponieważ na szachownicy możemy być niczym artyści – tworzyć ładne kompozycje. Mówi się, że jeżeli pozycja jest ładna i podoba się nam wizualnie to jest to dobre. A wszystko co jest dobre przyjmuje się, że jest to piękne – zaznaczają szachiści.

MaTo

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version