Msza święta, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz apel poległych. Tak w Majdanie Starym w gminie Księżpol uczczono pamięć ofiar niemiecko-ukraińskiej pacyfikacji tej miejscowości.
– Pacyfikacja Majdanu Starego była elementem szerszej akcji pacyfikacyjno-wysiedleńczej prowadzonej przez Niemców na terenie powiatu biłgorajskiego i była masowym mordem na ludności cywilnej – podkreśla historyk i regionalista, autor publikacji o gminie Księżpol, Tomasz Brytan.
– Uciekaliśmy do lasu. Strzelali za nami, ale udało nam się uciec – wspomina pani Julia Tyszko, która wówczas była 11-letnim dzieckiem.
Przyczyną pacyfikacji wsi była współpraca mieszkańców Majdanu Starego z polską partyzantką.
Także w Tarnogrodzie uczczono dziś ofiary niemieckiej pacyfikacji tego regionu 75 lat temu.
– W 1943 roku we władzach III Rzeszy zapadła decyzja o skolonizowaniu Zamojszczyzny ludnością niemiecką z Rosji i krajów bałkańskich. Przeznaczone na ten cel tereny Niemcy zaczęli oczyszczać z ludności polskiej – przypomina regionalista, członek Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego, Piotr Kupczak. – Okupant niemiecki stosował antagonizmy społeczne. Wysiedleniem objęci byli tylko mieszkańcy narodowości polskiej, natomiast Ukraińcom obiecywano spokój.
Z terenów miasta i gminy Tarnogród wysiedlono 2629 osób. Wsie Luchów Dolny i Górny oraz Jastrzębiec wysiedlono niemal całkowicie. W Woli Różanieckiej pozostały tylko trzy polskie rodziny. Z Bukowiny wywieziono 80% ludności polskiej, a resztę wymordowano. Szacuje się, że łącznie z tego rejonu wysiedlono około 5000 osób.
TsF
Fot. z Majdanu Starego: TsF