W Zamościu znów stanie pomnik Józefa Piłsudskiego

pilsudski2 1

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu coraz bliżej odbudowy. Do celu pozwoliły zbliżyć się zebrane wśród mieszkańców środki.

Gotowy jest już projekt architektoniczny całego monumentu. Członkowie Obywatelskiego Komitetu Odbudowy złożyli wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wraz z utwardzeniem terenu. Wsparcie zadeklarowało także Ministerstwo Obrony Narodowej.

Pomnik stanie na terenie Klubu Garnizonowego; w tym samym miejscu, co historyczny obiekt z 1933 roku, który zniszczyły niemieckie wojska w czasie II wojny światowej.

Pierwotny, 11-metrowy pomnik wspomina architekt odpowiedzialny za zorganizowanie placu przed Klubem Garnizonowym, Jan Radzik. – Muszę powiedzieć, że nie wiedziałem, iż monument był tak bogaty i piękny. Postacie rycerzy, brama reprezentacyjna prowadząca do pomnika, ogromne założenie krzyża, na środku którego stał pomnik – to wszystko zrobiło na mnie ogromne wrażenie.  

– Inicjatywa odbudowy spotkała się z pełnym poparciem resortu obrony narodowej. Została podjęta decyzją o udziale w kosztach przygotowania infrastruktury dla tego obiektu. Będziemy wspomagać i współrealizować tę inwestycję – informuje pułkownik Krzysztof Kołb- Sielecki, szef Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Lublinie,

– Mamy bardzo mało czasu, ale, jeśli zepniemy wszystkie siły i możliwości, uważam, ze to dzieło się uda. W środę będziemy jechać po odbiór odlanej postaci marszałka – stwierdza Tomasz Włodarczyk, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

– Poprzedni pomnik był kamienny, ale był większy i widoczny z dalszej odległości. Teraz podjęto decyzję o odlaniu go z brązu. Rzeźba będzie stać na granitowym postumencie, w kształcie kolumny czy słupa. Pod tym będzie obelisk, który podtrzymuje postać marszałka, a także napisy, upamiętniające ten dar mieszkańców Zamościa w związku z rocznicą odzyskania niepodległości. Z boku zaś znajdzie się tekst, który znajdował się na dawnym, przedwojennym pomniku – dodaje Jan Radzik.

– Przedsięwzięcie to wspaniale wpisuje się w ten rok upamiętnienia czynu naszych przodków – inicjatywę wspiera poseł Sławomir Zawiślak, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Obecny pomnik będzie miał 7 metrów i 70 centymetrów wysokości. Zgodnie z planem koszt inwestycji ma zamknąć się w kwocie 2 milionów złotych. Odsłonięcie pomnika wstępnie zaplanowano na 4 listopada.

AlF / opr. ToMa

Fot. www.wikipedia.org

CZYTAJ TAKŻE:

Zamość: pomnik Piłsudskiego na 100-lecie odzyskania niepodległości

Zamość: piknik pomoże w budowie pomnika marszałka

Exit mobile version