Od wczoraj (06.07) od godziny 15.00 internauci w Polsce, Włoszech i Hiszpanii nie mogą korzystać z Wikipedii. Zamiast wyszukiwanego artykułu pojawia się komunikat o głosowanej dziś unijnej dyrektywie. Czytamy w nim, że „zagraża ona wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje”.
Unijna dyrektywa dotycząca praw autorskich ma ograniczyć piractwo internetowe. Nakłada ona na takie serwisy jak Youtube i Facebook obowiązek monitorowania treści, pod kątem tego czy nie łamią one prawa autorskiego.
Część internautów uważa jednak, że prawo to może być nadużywane. W tej sprawie w wielu europejskich miastach odbywały się protesty, a część stron internetowych publikowała komunikaty na ten temat. Zmianom sprzeciwił się też polski rząd.Europosłowie zdecydują dziś, czy unijna dyrektywa o prawie autorskim będzie procedowana w kształcie proponowanym przez Komisję Prawną Parlamentu Europejskiego, czy też na ten temat powinna się odbyć debata na sesji plenarnej.
Głosowanie odbędzie się po godzinie 12.00, polska wersja Wikipedii będzie niedostępna do godziny 15.00.
IAR
Fot. screen z www.wikipedia.org