Goci w Kostomłotach. Niezwykłe odkrycie w powiecie bialskim

kostomloty 1

Ślady obecności Gotów – czyli ludów germańskich, które na ziemie polskie przybyły prawdopodobnie w I wieku – odkryto w Kostomłotach, w powiecie bialskim.

W tej nadbużańskiej miejscowości prowadzone były wstępne wykopaliska. Jak przypuszcza nadzorujący prace archeolog Mieczysław Bienia z Muzeum Południowego Podlasia, odkryte zostało cmentarzysko. – Pomimo że nie trafiliśmy na konkretne groby, ale to, co odkryliśmy, wyraźnie wskazuje, że mamy do czynienia z cmentarzyskiem. Wszystkie odnalezione w wykopach zapinki z okresu wpływów rzymskich –  III i IV wieku n.e. – noszą ślady przepalenia, czyli były w ogniu, najprawdopodobniej na stosie ciałopalnym. Trafiliśmy na kilka palenisk. Jedno z nich ma 5 metrów długości. Podejrzewamy, że trafiliśmy na fragment stosu, na którym odbywała się kremacja zmarłych.

–  Według naszych spostrzeżeń, najprawdopodobniej w III wieku przemaszerował tamtędy lud Gotów, ponieważ wówczas plemiona germańskie pojawiły się na terenach Lubelszczyzny i Podlasia. Goci szli na południe, w stronę Morza Czarnego i stamtąd robili wypady w kierunku Cesarstwa Rzymskiego.  W zwyczaju tego ludu leżało palenie swoich zmarłych. To, co zostało z ich szczątków, wrzucali do glinianych urn. Nieraz pojawiały się również pochówki całe, ale to rzadkość – informuje Karol Kurasiński ze stowarzyszenia Fibula

– To znalezisko bardzo istotne zarówno dla historii regionu, jak i Muzeum Południowego Podlasia, zwłaszcza, że w przyszłym roku będziemy organizować nową wystawę archeologiczno-historyczną i odkryte znaleziska będą tam prezentowane – dodaje Violetta Jarząbkowska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Dodajmy, że w ubiegłym roku cmentarzysko Gotów na terenie powiatu bialskiego odkryto w Witorożu. Jednak najbardziej znanym miejsce w Lubelskiem, gdzie odkryto gockie pozostałości, jest Masłomęcz koło Hrubieszowa. Tam jednak odnalezione zostały szkielety pogrzebanych osób. Prowadzone badania dowiodły, że zwłoki przed pochówkiem mogły być też wcześniej kawałkowane.

MaT / opr. ToMa

Fot. materiał nadesłany

Exit mobile version