Kaplica Sykstyńska na zdjęciach. Poligraficzna perełka w Lublinie

05 48

Promocję unikatowego albumu poświęconego Kaplicy Sykstyńskiej zorganizowano w Lublinie. Album jest efektem kilkuletniej kampanii fotograficznej przeprowadzonej w jednym z najważniejszych zabytków świata. Wyróżnia się wyjątkową jakością zdjęć i jest gratką dla kolekcjonerów.

– Wydano dokładnie 1999 egzemplarzy, a do Polski trafiło jedynie 50 – podkreśla wiceprezes Zarządu Goldenmark Center Marta Dębska. – Album „La Cappella Sistina” to trzy tomy o łącznej wadze 27 kg. Format: 44/61 cm. Freski odwzorowane są w skali 1:1. Cały projekt to pięć lat, ponad 100 zaangażowanych osób i 65 nocy. Codziennie wieczorem rozkładano rusztowania aby nad ranem znowu je złożyć i umożliwić zwiedzanie kaplicy – dodaje.

– Jesteśmy w trzynastu miastach w Polsce, gdzie mamy zaszczyt zaprezentować to niezwykłe dzieło poligraficzne – mówi Paweł Bochen z grupy Goldenmark. – Mamy nadzieję, że przynajmniej jeden album w każdym mieście zostanie i znajdzie się w jakiejś instytucji publicznej do oglądania przez młodych adeptów sztuki – dodaje.

– Można powiedzieć, że kaplica nie tyle została sfotografowana, co niemalże zeskanowana w technologii cyfrowej, ponieważ wykonano 270 tysięcy zdjęć. Ten album ma także unikatowy, niewielki nakład – dodaje Marta Dębska.

– To rzeczywiście byłoby spełnienie naszych marzeń, gdyby tak niezwykły album mógł się znaleźć w naszych zbiorach. Wojewódzka Biblioteka Publiczna byłaby fantastycznym miejscem, bo to instytucja publiczna, która z jednej strony doskonale wie w jaki sposób dbać o swoje cenne zbiory, a z drugiej dokłada wszelkich starań, aby nawet te najcenniejsze zbiory nie były zamknięte po wsze czasy w szafach i sejfach, tylko żeby każdy miał możliwość obcowania z tak niezwykłym albumem. Mamy więc nadzieję, że to się uda – mówi Dorota Mościbrodzka, reprezentująca Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

Wyjątkowy album jest dziełem wydawnictwa Scripta Maneant. Patronem ogólnopolskiej trasy promującej wydawnictwo są: Ambasada Włoch, Wrocławskie Ossolineum oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

SuPer (opr. DySzcz)

Fot. Paulina Superczyńska

Exit mobile version