Coraz większe szkody wyrządza w województwie lubelskim kornik ostrozębny. Problem dostrzegają samorządowcy powiatu bialskiego, którzy apelują do właścicieli lasów prywatnych o zwalczanie szkodnika.
– Kornik ostrozębny rozprzestrzenia się w szybkim tempie – podkreśla przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Chotyłów, Mariusz Kiczyński. – Taka gradacja zdarzyła się po raz pierwszy w historii Polski. Znamy to tylko z literatury, czasów szkolnych. Pierwszy raz to widzimy. Jeżeli rolnicy nie przystąpią do wspólnego, masowego zwalczania kornika będzie to wielki problem. Gradacja w lasach prywatnych jest coraz większa. My w lasach państwowych mamy obowiązek zwalczania. Nie bardzo można zmusić nikogo do tego administracyjnie. Rozwoziliśmy po różnych gminach broszurki informujące, ale ludzie nie mają świadomości – dodaje.
Jak należy walczyć z kornikiem ostrozębnym? – Zaatakowane drzewa trzeba ściąć i wywieść dwa kilometry poza las. Gałęzie najlepiej spalić – zaznacza Kiczyński.
Obwieszczenia w sprawie zwalczania konika ostrozębnego w lasach prywatnych wydał starosta powiatu bialskiego. – Przypominał o konieczności zwalczania szkodnika – mówi dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej Przemysław Bierdziński. – Skierowaliśmy takie obwieszczenia bezpośrednio do wszystkich sołtysów. W tych obwieszczeniach wskazujemy postawę prawną i obowiązki wynikające z ustawy o lasach w nawiązaniu do zwalczania szkodnika. W dużej części zwracamy uwagę na aspekt typowo ekonomiczny, leżący w interesie poszczególnych właścicieli – dodaje.
– Starostwo Powiatowe jest władne do tego, aby wydawać pozwolenie na wycinkę drzew czy decyzje – mówi Radiu Lublin Kiczyński. – Rolnicy idą do gmin. Tam mają dyżurującego, składają wnioski i otrzymują decyzję w trybie pilnym, jeżeli mówią, że jest kornik. Mimo, że drzewa są zainfekowane to obowiązuje ustawa o lasach. Przypominam, że wycinanie drzew bez stosownych dokumentów jest karalne – dodaje.
W tym roku kornik ostrozębny ze względu na suszę ma dobre warunki rozwoju.
MaT
Fot. pixabay.com