Lubelskie: mieszkańcy mogą wypowiedzieć się ws. elektrowni atomowej

eletrownia

Mieszkańcy Lubelszczyzny i Podkarpacia mogą wyrazić swoje zdanie dotyczące rozbudowy elektrowni atomowej w Niecieszynie na Ukrainie. Elektrownia znajduje się 180 kilometrów od granicy Polski. Powstała w 1987 roku. Teraz Ukraińcy chcą ją rozbudować.

– Reaktory, które mają w niej pracować, są produkcji czeskiej i są znacznie nowocześniejszych od tych stosowanych w elektrowni w Czarnobylu – zapewniają eksperci.

– Pytania mieszkańców Lubelszczyzny dotyczące rozbudowy elektrowni, są przyjmowane do końca sierpnia w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie – informuje dyrektor tej instytucji Arkadiusz Iwaniuk. Jak dodaje, sprawa ta może budzić wśród mieszkańców poważne obawy, chociaż wiele tego typu obiektów już od wielu lat funkcjonuje w pobliżu granic Polski. – Wokół naszego kraju jest bardzo wiele elektrowni atomowych. Aczkolwiek mamy złe doświadczenie związane z rokiem 1986 i katastrofą w Czarnobylu. Stąd nasze postrzeganie energetyki jądrowej przez pryzmat tego wydarzenia.

Zdania lublinian na temat rozbudowy są podzielone.

– Na pewno zadałabym zajmującym się rozbudową parę pytań, przede wszystkim: czy jest to bezpieczne? Technika tak poszła do przodu, że nie ma się czego obawiać, ale ryzyko zawsze jest. Osobiście nie boję się elektrowni jądrowych; była wprawdzie jedna awaria, ale to przez skrajne zaniedbania epoki komunizmu.

– W konsultacje zaangażowana jest polska Państwowa Agencja Atomistyki, czyli fachowcy, na co dzień zajmujący się energetyką jądrową. Kwestię rozbudowy sprawdzają też organy Unii Europejskiej, które badają technologię oraz sposoby rozbudowy i eksploatacji takich elektrowni. W ten sposób jesteśmy zabezpieczani międzynarodowo przed ewentualnymi błędami – uspokaja Arkadiusz Iwaniuk. – Poza tym elektrownia jest daleko, więc nie będą na nas wpływały ani odpady, ani proces technologiczny.  

– W naszym otoczeniu znajduje się tak duża liczba elektrowni jądrowych, że dobudowanie dodatkowych bloków naprawdę nic nie zmienia. Wydaje mi się, ze unikanie energetyki atomowej jest dzisiaj już troszeczkę niepoważne – uważa Radosław Zalewski, który brał udział w szkoleniu we Francji na temat energetyki jądrowej.

Pytania na temat rozbudowy elektrowni można zgłaszać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie w formie pisemnej i mailowej, na adres: sekretariat.lublin@rdos.gov.pl.

Strona ukraińska może wziąć pod uwagę opinie mieszkańców naszego kraju, jednak nie muszą być one dla niej wiążące. 

SuPer / opr. ToMa

Fot. RLuts / wkipedia.org

Exit mobile version