Urodził się w Hrubieszowie, a dzieciństwo i młodość w dużej mierze spędził w Lublinie. W tym tygodniu przypada 171. rocznica urodzin słynnego pisarza i publicysty Bolesława Prusa.
Dlatego po raz kolejny Wydawnictwo Episteme zorganizowało spacer po Lublinie śladami Prusa. Po bardziej i mniej oczywistych miejscach związanych z życiem młodego Aleksandra Głowackiego, który znacznie później przyjął pseudonim Bolesław Prus, oprowadził lublinian i turystów Marcin Fedorowicz.
– Po pierwsze to ulica Olejna, przy której pisarz mieszkał. Po drugie Zamek, czyli więzienie, w którym przebywał za udział w powstaniu styczniowym. Po trzecie kościół Świętego Ducha, w którym brał ślub – wymienia lokalizacje związane z wielkim pisarzem Marcin Fedorowicz. – Ale takich miejsc jest znaczne więcej. Lublin był dla niego bardzo ważnym miastem, w gruncie rzeczy spędził tutaj dzieciństwo – dodaje Fedorowicz.
Trasę spaceru wyznaczała XIX-wieczna mapa. Dodatkowo uczestnicy mogli zobaczyć ryciny i zdjęcia z epoki, usłyszeć czytane fragmenty notatek Prusa o mieście i artykuły z ówczesnej prasy.
Spacer rozpoczął się o 11.00 przed Trybunałem Koronnym. Jego organizatorem jest Wydawnictwo Episteme, które realizuje wydanie krytycznie dzieł wszystkie Bolesława Prusa.
AKr
Na zdj.: Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa, 26.08.2018, fot. Mirosław Trembecki