Miliardy złotych na poprawę jakości powietrza

001 1840

We wrześniu br. rozpocznie się kampania informacyjna oraz przyjmowanie wniosków do rządowego programu „Czyste Powietrze”. W jego ramach będzie można dostać dofinansowanie na wymianę pieca grzewczego lub wykonanie docieplenia budynku.

Maksymalna kwota to 53 tysiące złotych. Rządowe pieniądze są przeznaczone na termomodernizację 3 milionów domów – szacują eksperci.

Kto może skorzystać z programu? Wyjaśnia Andrzej Szarlip z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. – Beneficjentami mogą być osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Chodzi o takie lokale, w których mieszkamy cały rok, a nie np. domki letniskowe. W ramach wniosku można zaplanować wymianę kotła, czyli źródła ciepła na ekologiczne. Maksymalnie koszty kwalifikowane na jednej projekt w jednym domu wynoszą 53 tysiące złotych. Można także zaplanować termomodernizację budynku, wymianę okien i drzwi oraz systemu centralnego ogrzewania w budynku. Wnioski będą przyjmowane za pomocą internetowego generatora oraz w wersji papierowej.

– Największy problem stanowi tzw. emisja powierzchniowa (niska), czyli powodowana przez domowe paleniska. Bardzo drobne i niebezpieczne pyły dostają się bezpośrednio do naszych pęcherzyków płucnych oraz krwiobiegu i są odpowiedzialne za wiele poważnych chorób. To m.in. alergia i astma – tłumaczy Małgorzata Skwarek z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. – Duże nagromadzenie budownictwa jednorodzinnego na niewielkim obszarze powoduje, że zanieczyszczenia kumulują się. Na szczęście świadomość rośnie i wiele osób deklaruje, że chętnie wymieni źródło ciepła, ale potrzebne jest im finansowe wsparcie. Program obejmie wszystkie gminy w kraju. Należy więc spodziewać się pozytywnych efektów.

– Warto skorzystać z szansy, jaką daje taka inicjatywa, by wszyscy mogli oddychać świeżym powietrzem – podkreślają zgodnie lublinianie.

Celem programu jest także edukacja ekologiczna i uświadamianie, że jakość atmosfery zależy od nas samych. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego i powinniśmy starać się wprowadzać do niego jak najmniej substancji szkodliwych.

Program „Czyste Powietrze” ma kosztować ponad 100 miliardów złotych i potrwa do 2029 roku. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/.

SuPer / opr. MatA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version