Młynarski-Masecki Jazz Camerata pokazuje „Polowanie Na Tygrysa”

ladoabc 000

Piosenkę „Polowanie na tygrysa” pierwotnie wykonywał Chór Dana, w którym Mieczysław Fogg śpiewał zanim zaczęła się jego solowa kariera, łącząc w tym czasie występy sceniczne z pracą w Polskich Kolejach Państwowych. Na płycie piosenkę zaśpiewali Jan Młynarski, Marcin Masecki, Piotr Zabrodzki i Tomasz Duda, oddając jednocześnie oryginalny klimat utworu. Płyta Fogg – pieśniarz Warszawy zaprezentuje różne wymiary wieloletniej działalności artystycznej Mieczysława Fogga, której część przypadła na okres wojny i Powstania Warszawskiego. W tym niezwykle trudnym czasie artysta podjął decyzję, aby kontynuować występy. Piosenką chciał przede wszystkim nieść wytchnienie żołnierzom śpiewając nie tylko w kawiarniach, ale także w szpitalach.

Nie zawsze łatwo było mi śpiewać, zwłaszcza w dniach, gdy losy Powstania były już przesądzone. Dlaczego w ogóle wtedy śpiewałem? Śpiewam, więc jestem – mówiłem sobie filozoficznie. Zdawało mi się też, że gdy będę śpiewał, czas minie szybciej. Piosenka przynosiła nie tylko zapomnienie tragicznych chwil, ale nawet stanowiła antidotum na lęk i strach, które mnie w różnych chwilach ogarniały. – pisze w swojej autobiografii „Od palanta do belcanta” Mieczysław Fogg.

 – Warto przypominać Mieczysława Fogga, ponieważ będąc na scenie ponad sześć dekad stał się wzorem artysty estradowego i żywym symbolem artysty XX-wiecznej Polski z jej tragiczną historią. Istotne w dorobku Fogga jest to, że wszystko, co robił opierał o stare tradycyjne zasady kunsztu śpiewaczego i estradowego. Był cały dla ludzi. Kochał swoją publiczność, a ta odpłacała mu w dwójnasób. – mówi Jan Młynarski.

Postać Mieczysława Fogga jest uniwersalnym symbolem polskiej tradycji estradowo-piosenkowej. Artysta przeżył prawie cały XX wiek ze wszystkimi tragicznymi zwrotami jego historii, karierę śpiewaczą rozpoczął wcześnie i śpiewał aż do śmierci. Dzięki temu, że przeżył II wojnę światową i pozostał w Polsce, stał się dla odbiorców uosobieniem utraconego, zniszczonego świata. Dla Fogga najważniejsza była piosenka i jej moc zmiany nastroju, oddziaływania na ludzi. I właśnie wybór tych najpiękniejszych utworów z wszystkich okresów kariery Mieczysława Fogga znalazło się na płycie „Fogg – pieśniarz Warszawy”. Z szacunku dla mistrza i historii Warszawy.

W ramach obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis przygotował projekt muzyczny poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich pieśniarzy i warszawiaków, Mieczysławowi Foggowi. Płyta „Fogg – pieśniarz Warszawy” została wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Agora. Na płycie, której aranżerem jest Marcin Masecki, a producentem muzycznym Jan Emil Młynarski, gościnnie zaśpiewali: Agata Kulesza, Joanna Kulig, Barbara Kinga Majewska, Szymon Komasa. Zespół Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis przygotował płytę będącą hołdem dla Mieczysława Fogga, a za sprawą podróży przez kolejne dekady jego życia, opowieścią o Polsce, Warszawie, etosie estradowym, o piosence, a więc także o ludziach, którzy je tworzyli. 

(fot. Dominik Gralak, Rafał Wielgus, MPWE.)

Exit mobile version