Nowoczesna ławka na 100-lecia niepodległości ma szansę stanąć na Rynku Wielkim w Zamościu w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej. Teraz Zamość stara się o 80% dofinansowanie w konkursie.
Projekt ławki został już wybrany przez Ministerstwo i będzie wspólny dla wszystkich lokalizacji. To prosta konstrukcja w kolorze białym z elementami czerwieni. Ławki stojące w różnych miejscach Polski w formie multimedialnej mają przypominać o historii sprzed stu lat.
Każda z nich będzie opowiadać swoją – lokalną – część historii.
– Chcemy w małej pigułce zaprezentować to co w listopadzie 1918 roku wydarzyło się w naszym mieście – jak dochodziliśmy do niepodległości w Zamościu i jak z niej się cieszyliśmy. Będzie to 3-4 minutowa opowieść o wydarzeniach sprzed 100 lat – mówi Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość.
Ukazanie lokalnych wydarzeń
– Materiał ten jest obszerny o wielowątkowej tematyce. Przedstawiamy tylko kluczowe momenty ukazujące tempo wydarzeń, skalę aktywności społecznej w odradzającym się Zamościu i charakter tych inicjatyw ponad podziałami – wyjaśnia dr Jacek Feduszko, Muzeum Zamoyskie w Zamościu. – To zamojska droga do wolności. Zamość był miastem, które jako jedno z pierwszych na ziemiach polskich, zostało uwolnione spod władzy zaborcy i okupanta austriackiego. Zamość wyrasta na jeden z kluczowych ośrodków powiatowych w październiku i listopadzie 1918 roku – dodaje dr Feduszko. – Manifestacje patriotyczne, odezwa z 15 października do młodzieży zachęcająca do wstępowania w szeregi tworzonej straży obywatelskiej oraz Polskiej Organizacji Wojskowej. Każdy element, czy to ławka niepodległości czy budka, wzmacnia przekaz, co więcej jest on dostępny dla wszystkich i przemawia treścią i formą oraz powoduje refleksje.
Zamość w konkursie
– Jest to konkurs organizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przygotowaliśmy wniosek o dofinansowanie budowy multimedialnej ławki niepodległości – wyjaśnia Piotr Zając z urzędu miasta Zamość, Wydział Gospodarski Komunalnej. – Częścią tego projektu jest przekaz multimedialny odnoszący się do tradycji oręża polskiego, związanych z tradycjami lokalnymi, wybitnymi postaciami dla samorządu.
Gdzie miałaby stanąć ławka?
– Jako lokalizację wybraliśmy centrum miasta, czyli Rynek Wielki przy rabacie kwiatowej, gdzie są miejsca siedzące. Część z nich zostanie udostępniona na potrzeby ławki, o ile wniosek zostanie oceniony pozytywnie – mówi Piotr Zając. – Miało być to miejsce reprezentacyjne dla danego samorządu, więc nie można wyobrazić sobie lepszego punktu niż centrum zamojskiej Starówki.
– To multimedia, ale jednocześnie wygodne, gdyż siedzimy i obserwujemy Rynek Wielki oraz Ratusz – dodaje Bzówka.
Ukoronowaniem zamojskich działań związanych ze 100-leciem niepodległości będzie odsłonięcie odbudowanego po kilkudziesięciu latach pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.
AlF
Wizualizacje: niepodlegla.gov.pl