Pilotaż e-Recepty jesienią w Chełmie

cieszynski1

Pilotażowy program elektronicznych recept i wsparcie finansowe studentów pielęgniarstwa – to najnowsze wiadomości dotyczące chełmskiej służby zdrowia. To najważniejsze informacje płynące ze spotkania przedstawicieli resortu zdrowia i wojewody lubelskiego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia poświęconego kondycji chełmskiego lecznictwa i poprawiającej się sytuacji chełmskiego szpitala.

– Przyrost finansowania jednostki znacznie wzrósł w ostatnich latach – mówi Karol Tarkowski, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Szpital wszedł do tzw. sieci, a to otworzyło nowe możliwości. Uruchomiona została np. kardiologia inwazyjna.

– W ciągu 2,5 roku udało się zwiększyć finansowanie o 33 mln zł – dodaje Jakub Banaszek, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rozwoju służby zdrowia. – Chcemy, by szpital miał jeszcze większe zasoby, a przez to był innowacyjny. Stąd pomysł na zrealizowanie pilotażu e-Recepty właśnie w Chełmie.

– To bardzo dobre miejsce – tłumaczy Janusz Cieszyński (na zdj.), podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. – Jest tu odpowiednia liczba potencjalnych pacjentów. Z drogiej strony – nie jest to wielki ośrodek, w którym niezwykle skomplikowane byłoby zorganizowanie takiego pilotażowego projektu. Elektronicznej recepty nie da się zgubić lub zniszczyć, jest ona zapisana bezpiecznie w systemie informatycznym. Korzystające z takiego rozwiązania w ramach testów osoby starsze nie zgłaszają żadnych dodatkowych problemów.

Uczestnicy spotkania podkreślali także, że Ministerstwo Zdrowia uruchomiło konkurs, który wspiera kształcenie na kierunkach pielęgniarskich. Osoby, które wezmą w nim udział – otrzymają stypendia na czas trwania studiów oraz dodatkowe wynagrodzenie przez 2 lata po ich ukończeniu.

– Ma to zachęcić do pozostania w zawodzie i wzmocnić pozycję pielęgniarstwa w Polsce – podkreśla pełnomocnik Banaszek. – Jednym z podmiotów, które złożyło odpowiedni wniosek była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Wspólnie z okolicznymi placówkami zdrowia przystąpiła do tego konkursu. Wierzymy, że dzięki temu uda się poprawić jakość pracy i płace pracowników medycznych. Przykład Chełma jest tu modelowy.

Rozstrzygnięcie konkursu na wsparcie finansowe studentów i absolwentów pielęgniarstwa nastąpi jeszcze przed nowym rokiem akademickim. Z kolei pilotażowy program e-Recepta może zacząć funkcjonować w Chemie już we wrześniu.

DoG / opr. MatA

Fot. Dominik Gil

Exit mobile version