Ponad 2,5 wniosków o Dobry Start

start 39

Ponad 2,5 miliona rodzin, spośród 3 mln 400 tys. uprawnionych, złożyło już wnioski w ramach programu Dobry Start – poinformował premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z szefowymi resortów: edukacji oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.

Program Dobry Start przewiduje, że rodziny otrzymają finansowe wsparcie na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne otrzymają to wsparcie do 24. roku życia. Podobnie jak w przypadku świadczenia z programu Rodzina 500 Plus, pomoc jest udzielana niezależnie od dochodu.

Jak powiedział premier Morawiecki, rząd chce sprawić, by wszystkie dzieci miały w szkole jak najbardziej wyrównane szanse – Najlepszym dowodem na to, jak wyprawka była potrzebna, jest liczba osób, które już zgłosiły się jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Mamy bardzo pozytywną odpowiedź ze strony rodzin – stwierdził Mateusz Morawiecki.

– 40% rodzin już otrzymało wypłaty. Na ten cel poszło 540 mln zł. A koszt całego programu to to 1 miliard 440 milionów złotych – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska

Najszybciej pieniądze dla uczniów przekazują województwa świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. Tam rozdzielono już ponad połowę budżetu na ten cel. Na drugim biegunie są województwa lubelskie, zachodniopomorskie i łódzkie.

CZYTAJ TAKŻE: Wojewoda lubelski: to pierwszy rok szkolny z programem Dobry Start

Premier podkreślił, że środki na realizację programu pochodzą między innymi z pieniędzy uzyskanych dzięki uszczelnieniu podatku VAT. – Nasz program opiera się na wygraniu wielu bitew z mafiami VAT-owskimi, z przestępcami podatkowymi – mówił Mateusz Morawiecki.

Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że wyprawka to pomoc zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli. – Wyprawka jest po to, by uczniowie mogli w pełni wyposażeni pójść do szkoły. A jednocześnie jest dla nauczycieli, dlatego, że znikają dotychczasowe troski z początku roku szkolnego, gdy pedagodzy martwili się, iż niektóre dzieci nie mają podstawowych przyrządów, narzędzi czy pomocy naukowych.  

Wnioski o wyprawkę w ramach programu Dobry Start można składać przez Internet, m.in. za pośrednictwem portalu EMPATIA i niektórych banków, bądź tradycyjną drogą papierową – w ośrodkach pomocy rodzinie, czy biurach obsługi mieszkańców.

W najbliższy poniedziałek 3 września nowy rok szkolny rozpocznie ponad 4,5 miliona uczniów w 24 tysiącach szkół.

Po raz pierwszy w tym roku zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. Odbędzie się on od 15 do 17 kwietnia 2019 roku.

Także po raz pierwszy w tym roku w rekrutacji do pierwszej klasy liceum wezmą udział zarówno absolwenci szkoły podstawowej, jak i gimnazjum.

KF / IAR / opr. ToMa

Fot. www.mpips.gov.pl

Exit mobile version