Powstanie warszawskie – pamiętamy

1 114

74. lata temu wybuchło powstanie warszawskie. Stolica walczyła 63 dni, a powstańcom próbowali pomóc między innymi mieszkańcy Lubelszczyzny – przypominają historycy. 

– Podczas akcji „Burza” część osób próbowało przedostać się do Warszawy – mówi naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Marcin Kruszyński.

– Jesteśmy tym ludziom winni pamięć – mówi zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania, Mariusz Banach.

Powstanie warszawskie było jedną z największych akcji zbrojnych na ziemiach okupowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

W Lublinie obchody upamiętniające powstanie warszawskie odbędą się na placu Litewskim godzinie 17.00 czyli w godzinę „W”, godzinę wybuchu powstania. Obchody rozpoczną się dźwiękiem syren, odegrany zostanie też hymn narodowy, a przedstawiciele służb mundurowych i lokalnych władz złożą kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. O godzinie 18.00 w kościele garnizonowym odbędzie się msza św. w intencji powstańców.

Obchody upamiętniające wydarzenia sprzed lat odbędą się też w Białej Podlaskiej na placu Wolności, w Biłgoraju pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej na placu Wolności, w Puławach – pod tablicą upamiętniającą uczestniczkę powstania Krystynę Krahelską zostaną złożone wieńce i kwiaty. Potem w Pałacu Czartoryskich zaplanowano koncert pieśni patriotycznych, a na zakończenie wspólne śpiewanie tych utworów i w Zamościu, gdzie uroczystości zaplanowano już o godzinie 14.40 pod pomnikiem AK przy ul. Partyzantów.

MaTo / ŁuG / MaTo

Fot. SzyMon

CZYTAJ TAKŻE: BohaterON – włącz historię!

Exit mobile version