Przełomowe leczenie udarów w Lublinie (aktualizacja)

jaczewski

– W 10 ośrodkach neurologicznych w Polsce zostanie uruchomiony zostanie pilotaż nowoczesnej metody leczenia udarów mózgu – zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Trombektomia ma być wykonywana między innymi w: Lublinie, Warszawie, Rzeszowie i Gdańsku.

Doradca ministra zdrowia doktor Radosław Sierpiński wyjaśnia, że dotychczas standardem leczenia udaru mózgu było leczenie farmakologiczne. Jego celem było rozpuszczenie powstałej skrzepliny. Trombektomia mechaniczna jest przełomową metodą leczenia, która polega na mechanicznym usunięciu skrzepliny. – Poprzez tętnicę udową będziemy wchodzili cewnikiem do układu żylnego. Później ten cewnik będzie wędrował do głowy i wyciągał tę skrzeplinę natychmiast. Dzięki temu pacjent, który dostał udaru, będzie właściwie w stanie kilku godzin wyjść ze szpitala na własnych nogach – wyjaśnia Radosław Sierpiński

Koszt leczenia jednego pacjenta metodą trombektomii mechanicznej wynosi prawie 30 tysięcy złotych. Ministerstwo Zdrowia chce przeznaczyć na pilotaż w ciągu roku około 40 milionów złotych. Pilotaż ma potrwać dwa lata – do listopada 2020 roku.  

W Lublinie trombektomia ma być wykonywana w ramach pilotażu w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym numer 4 przy ul. Jaczewskiego.

Jak już informowało Polskie Radio Lublin, placówka ta od kilku lat, udoskonala i stosuje nowoczesne metody leczenia udarów mózgu.

CZYTAJ TAKŻE: Udary dziesiątkują społeczeństwo. Prof. Rejdak radzi jak je rozpoznać

– Nasz szpital jest wiodącym ośrodkiem, jeśli chodzi o leczenie udarów niedokrwiennych mózgu – mówi prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. –  Dzięki współpracy z pogotowiem ratunkowym stworzyliśmy system bardzo szybkiego przywożenia pacjentów do kwalifikacji leczenia najpierw trombolizą, czyli rozpuszczaniem skrzepów. Jeżeli to leczenie nie jest skuteczne, rozważamy zastosowanie metody inwazyjnej. To prowadzi do całkowitego wyleczenia chorych, którzy inaczej skazani byliby na ciężkie kalectwo a nawet śmierć. To bardzo spektakularne metoda, potwierdzona w wielu badaniach klinicznych i bezpieczna. Zmienia ona radykalnie sposoby leczenia udarów, które do tej pory wydawały się beznadziejną wręcz chorobą.  

– Ale pracujemy nad jeszcze bardziej rewolucyjnym rozwiązaniem z użyciem karetki udarowej, wyposażonej w tomograf komputerowy. Mogłaby ona przejmować pacjentów od ekipy pogotowia ratunkowego, wykonać już w terenie tomografię i skrócić drogę chorych do naszego ośrodka. Takie karetki działają już w Berlinie, Londynie czy Buenos Aires. Zastosowanie takiego rozwiązana w województwie lubelskim może być przełomem w skali całej Europy Środkowo-Wschodniej – uważa prof. Konrad Rejdak.

Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia leczenia udaru niedokrwiennego za pomocą trombektomii mechanicznej ruszy pod koniec roku …

SzyK / RL / IAR / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version