Przywrócą pamięć o baszcie na Starym Mieście

baszta 1

Półokrągła baszta przy wejściu na Stare Miasto w Lublinie, zwana szewską będzie odrestaurowana. To jeden z najstarszych zabytków Lublinie. 

Baszcie przyjrzeliśmy się wraz ze specjalistami, jednym z nich jest Piotr Mazur – kierownik w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. – Ta budowla miała funkcję obronną. Stanowiła element systemu obwarowań miasta, była wzmocnieniem murów. W średniowieczu poszczególne cechy były odpowiedzialne za utrzymanie baszty, wieży lub fragmentów muru, a także do działań obronnych w ramach obiektu. Przypuszcza się, że tą basztą opiekował się cech szewców. Budowla ta miała też inne funkcje.

Miejsce wyjątkowe

– Lubelskie Stare Miasto było otoczone murami obronnymi o wysokości ok. 7 metrów – wyjaśnia Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków. – Na przebiegu murów było lokowanych ok. 15 dzieł obronnych. Jednym z nich była baszta półokrągła. Codziennie przechodzę przez Stare Miasto i obserwuję wycieczki, które zachodzą w to miejsce. Baszta jest w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Krakowskiej, zachował się tam też zrekonstruowany fragment umocnień obronnych pokazujący strukturę muru obronnego. Trzeba wykonać jeszcze badania konserwatorskie, architektoniczne i ekspertyzę techniczną, by odkryć na jakich wysokościach były podesty i poziomy użytkowe.

Przywrócą pamięć o baszcie

– Baszta szewska, gotycka, półokrągła jest miejscem o ciekawej historii – przyznaje Agata Patoleta, kierownik referatu turystki, Urząd Miasta Lublin. – Jednak nie znają jej mieszkańcy. Zmieni się to dzięki projektowi, jakie realizujemy. Powstanie specjalne opracowanie naukowe, które zbierze całą dotychczas istniejącą wiedzę o przebiegu dawnych murów miejskich, roli baszty i jej historii. Staramy się przywołać dawny, właściwy jej wizerunek. Renowacja obejmie też muru po obu stronach obiektu. Miejsce to diametralnie się zmieni. Ani konserwatorzy, ani straż pożarna nie wyrażą zgody wejścia na basztę, ale mamy wiele pomysłów, jak wyróżnić to miejsce.

Poza odrestaurowaniem baszty, projekt zakłada przygotowanie dużej makiety obiektu, iluminacje zabytku, a także organizowanie Festiwalu Legend Lubelskich na podwórku przy baszcie.

Projekt finansowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej pomiędzy Polską Białorusią i Ukrainą. Wszystkie prace mają być zakończone w ciągu 2 lat. Wszystkie prace mają pochłonąć ponad pół miliona euro.

MaK

Fot. wikipedia.org

Exit mobile version