Podniesieniem flagi państwowej, apelem Oręża Wojska Polskiego i salwą honorową Zamość uczcił Święto Wojska Polskiego. W 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej na Rynku Wielkim rozbrzmiał hymn państwowy, a żołnierze 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego otrzymali akty mianowania.
– Wysiłek zbrojny naszych rodaków stanowi nieodłączną część naszego narodu – mówił podczas uroczystości dowódca 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, podpułkownik Leszek Winogrodzki. – Rocznica Bitwa Warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw orz narodów jest najważniejsze i najcenniejsze: cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążymy. To umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie ojczyzny. Chyląc czoła przed bohaterami tamtych dni, pamiętamy o wielu innych pokoleniach Polaków, składających ofiarę krwi w walce o niepodległość, przetrwanie narodu i nienaruszalność granic.
ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁY OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W ZAMOŚCIU
Biłgoraj
W Biłgoraju odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego i 98. rocznicą „Cudu nad Wisłą”.
Obchody rozpoczęły się w kościele świętego Jerzego w Biłgoraju.
Wybór miejsca nie jest przypadkowy. W świątyni znajduje się fresk przedstawiający „Cud nad Wisłą”, związany z misją w Polsce Achille Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI – jednego z dwóch dyplomatów, który nie opuścił Polski w 1920 roku.
– Fresk z naszej świątyni jest bliźniaczy do tego, jaki kazał namalować Janowi Rosenowi i umieścił w Castel Gandolfo, świadek Bitwy Warszawskiej, Pius XI – informuje ks. Stanisław Budzyński. – Te polichromie namalował w końcu lat 30. Piotr Stępień, mieszkaniec okolic Biłgoraja. Obrazy były bardzo krótko na ścianach. Kiedy w czasie II wojny światowej kościół został zamieniony na cerkiew, zostały zamalowane.
Ważnym elementem obchodów było spotkanie z weteranami walk o niepodległość Polski. Tradycje wojskowe i niepodległościowe są bardzo mocno związane z ziemią biłgorajską i przekazywane z ojca na syna. – Tak było w moim przypadku. Jestem synem legionisty – przyznaje porucznik Witold Dembowski, żołnierz Armii Krajowej. – Mój ojciec, kiedy dowiedział się, że tworzą się Legiony, wstąpił ochotniczo do II Brygady i służył w wojsku aż do 1921 roku.
Po mszy świętej uczestnicy uroczystości odbył się przemarsz ulicami miasta pod Pomnik Wdzięczności, spotkanie z weteranami i koncert Orkiestry Dętej imienia Czesława Nizio.
Puławy
W Puławach w Pałacu Czartoryskich złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego. O godzinie 17.00 na Skwerze Niepodległości zaplanowano koncert pieśni patriotycznych.
Krasnystaw
„Piknik Służb Mundurowych dla Niepodległej” odbędzie się w Dworku Starościńskim w Krasnymstawie. Od 15.00 do 18.00 zaplanowano pokazy oraz konkursy. Wydarzenie zakończy potańcówka żołnierska pod hasłem „lata 20-te…lata 30-te”.
Łuków
W Łukowie oficjalne uroczystości odbyły się na Cmentarzu Wojennym przy ul. Strzelniczej. Natomiast na godzinę 18:00 w parku miejskim przygotowano Piknik Patriotyczno-Historyczny. W programie m.in.: wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz prezentacja Wojska Obrony Terytorialnej. Na zakończenie obchodów Święta Wojska Polskiego w amfiteatrze zaplanowano projekcję niemego filmu z 1929 roku „Ponad śnieg”, opowiadający między innymi o czasach wojny polsko-bolszewickiej. Do filmu muzykę na żywo będzie grał Waldemar Rychły wraz z Kwartetem Jorgi.
TsF / AlF / TSpi / opr. ToMa
Fot. powyżej Aleksandra Flis / poniżej obchody Święta Wojska Polskiego w Biłgoraju, fot. TsF