Pracownia Historii Mówionej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” szuka wspomnień o tajnym nauczaniu w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Inicjatorzy projektu proszą o pomoc osoby, które uczestniczyły w tajnych kompletach albo mają informacje dotyczące ich organizacji w czasie II wojny światowej. Wspomnienia te zostaną nagrane.
– Najtrudniej znaleźć samych nauczycieli. Większość już po prostu nie żyje – wyjaśnia Tomasz Czajkowski z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. – Zdarzają się tylko pojedyncze takie osoby, które jeszcze żyją i są w stanie opowiedzieć nam o swojej pracy. Staramy się więc docierać do uczniów.
Akcja jest częścią projektu „Tajne nauczanie. Cisi bohaterowie” realizowanego przez Ośrodek we współpracy z Muzeum Historii Polski. Późną jesienią ma powstać portal internetowy dotyczący tajnego nauczania na Lubelszczyźnie. Mieszkańcy regionu, którzy chcą włączyć się w tworzenie projektu, powinni zgłosić się do siedziby Teatru NN przy ulicy Grodzkiej 21 w Lublinie.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: teatrnn.pl/kalendarium.
ZAlew / opr. ToMa
Na zdj. Uczniowie szkoły powszechnej przy ulicy Dolnej Panny Marii w Lublinie (Archiwum Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN; kolekcja Hanny Wyszkowskiej)