Lepią garnki, przygotowują potrawy rodem ze Średniowiecza, będą też próbowali pozyskiwać szkło w specjalnym piecu. W Grodzisku Żmijowiska pod Wilkowem trwają 14. Warsztaty Archeologii Doświadczalnej.
Wszystkie elementy – począwszy od przygotowania surowców – uczestnicy warsztatów wykonują sami. – W tym roku nasze działania skupiły się głównie na budowie pieca szklarskiego i pieca do wypieku chleba – wyjaśnia Anna Kacprzak, adiunkt muzealny w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, oddział Grodzisko Żmijowiska. – Teraz czekamy aż wyschną, by zaczęły funkcjonować.
– Najbardziej skomplikowana praca już jest za nami – przyznaje Maciej Denenfeld, zajmujący się budową pieca. – Teraz piec wymaga jedynie przepalenia.
– Pierwszym etapem będzie wstępne prażenie surowców, czyli popiołu z piaskiem – wyjaśnia Jarosław Michałek z Tarnowskiego Bractwa Rycerskiego „Gladii Amici”. – Jednak najpierw piasek ten musimy wydobyć z rzeki i wydmy z okolicznej wsi. Popiół pozyskujemy już od kilku dni paląc drewno. Wypalanie będzie w ok. 700 st., by główne składowe popiołu się rozłożyły i aby w głównym procesie wszystko ładnie się stopiło. Proces będzie trwał ok. 2 dni.
Nie tylko piece
– Można zrobić coś na wzór japonek albo kryte pantofelki – mówi Katarzyna Mikulska, robiąca kosze i buty z trawy. – Kiedyś często chodzono boso, a buty zakładano do kościoła lub na ważne święta. Robiąc takie buty, trawę skręca się w węża, aby później zszyć to włóknem z trawy lub sznurkiem.
– Próbujemy zbadać miejscową glinę, która została przywieziona z pobliskiej działki. Jej przeznaczeniem miała być budowa pieca chlebowego, ale ja chcę sprawdzić jej właściwości i przydatność w wytwarzaniu naczyń – przyznaje Marta Wasilczyk, garncarz.
– Rok temu przyjechałam tu i… się zakochałam – mówi Ewa Remisz z Opolszczyzny. – Teraz nie wyobrażam sobie urlopu inaczej – tylko Żmijowiska: warsztaty, survival, mieszkanie w namiocie i przemarzanie w nocy – tak odpoczywam.
Dla osób, które chcą w ten sam sposób „odpocząć” dodajmy, że zajęcia odbywają się codziennie do 2 września od 10.00 do 16.00. Szczegółowy plan warsztatów można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
ŁuG
Fot. Łukasz Grabczak