Zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski

zbigniew scibor rylski

Zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski, lotnik, prezes Związku Powstańców Warszawskich, żołnierz Armii Krajowej, kawaler Krzyża Wojennego Virtuti Militari. Miał 101 lat.
O śmierci generała poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. „Bardzo smutna wiadomość. W wieku 101 lat odszedł gen. Zbigniew Ścibor-Rylski „Motyl”. Cześć Jego pamięci!” – wpis takiej treści zamieszczono na Twitterze Muzeum.

Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się w Browkach w powiecie żytomirskim, ale od 1920 roku jego rodzina mieszkała na Lubelszczyźnie. Najpierw w Studziankach, a potem w miejscowości Wywłoczka, gdzie jego ojciec Oskar Ścibior – Rylski został zarządcą tzw. klucza zwierzynieckiego w Ordynacji Zamojskiej.

Zbigniew Rylski edukację rozpoczynał najpierw w domu, a potem uczył się w gimnazjum im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Od 1935 roku wraz z matką zamieszkał w Kaliszu. W 1939 ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa.

W czasie kampanii wrześniowej Zbigniew Ścibor-Rylski walczył w 1. Pułku Lotniczym, stacjonującym na warszawskim Okęciu, a później w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” generała Kleeberga – pod Łęczną i Kockiem. Po kapitulacji dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł w lipcu 1940 roku. Następnie został członkiem ZWZ – AK. Od stycznia do lipca 1944 roku walczył w 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, jako żołnierz Batalionu „Czata 49” w Zgrupowaniu „Radosław”.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski był prezesem Związku Powstańców Warszawskich.

Został odznaczony między innymi dwukrotnie Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

IAR / MaG

Na zdj. gen. Zbigniew Ścibor-Rylski podczas uroczystości z okazji obchodów 70. rocznicy powstania warszawskiego (31 lipca 2014) /fot. @Ministerstwo Obrony Narodowej, autor: Krzysztof Stępkowski/Ordynariat Polowy WP – W przeddzień rocznicy wybuchu powstania (CROPPED), Attribution/

Exit mobile version