Zmiana czasu – tak czy nie? Możesz zagłosować!

001 1900

Do 16 sierpnia br. potrwają unijne konsultacje dotyczące sensowności zmiany czasu w marcu i październiku. Z inicjatywą wystąpiła Komisja Europejska. Swoją opinię każdy obywatel Unii Europejskiej może wyrazić w Internecie. Jak przekonują urzędnicy, internetowa ankieta w tej sprawie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Opinie dotyczące zmiany czasu są podzielone. W podobnym tonie wypowiadają się mieszkańcy Lublina. – Jesteśmy „za”. Przestawienie się na nowy czas to kilkudniowy, a nawet kilkutygodniowy proces. Przychodzimy do pracy za wcześnie lub zbyt późno – podkreślają. – To trochę uciążliwe i przestarzałe. Kiedyś zostało wprowadzone ze względu na oszczędność energii. Czy współcześnie jest uzasadnione? – pytają jedni. – Im wcześniej wstaniemy, tym dłuższy jest dzień – przekonują inni. – Do zmian młodzi adoptują się szybko.

– Funkcjonujemy z rytmem dobowym, a w związku z nim wydzielane są niektóre hormony. Nasz organizm przystosowuje się do zmian pór roku. Ingerencja w zegar biologiczny to efekt nagłych zmian – tłumaczy internista Renata Szafraniec. – Z puntu widzenia naszego zdrowia lepiej ujednolicić czas.

– Wiele osób zaczyna dziś pracę nie o godzinie 7.00, ale 8.00 czy 9.00, a nawet później. W biurach pracujemy przy sztucznym oświetleniu i niewielkie znaczenie ma to, czy na zewnątrz jest jasno lub ciemno, a koszty dla pracodawcy są takie same. Argument „światła” zniknął więc w sposób naturalny – dodaje Anna Korzeniowska z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Jest mnóstwo problemów związanych z kosztami technologii np. wstrzymywaniem ruchu kolejowego czy samolotowego. Kłopotliwy jest także przepływ informacji dotyczący chociażby światowej giełdy. Zmieniający się czas potrafi więc wywołać dodatkowe koszty i zdezorganizować pracę.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu i ewentualnej modyfikacji przepisów. W naszym kraju odpowiedni projekt ustawy przygotowało Polskie Stronnictwo Ludowe przy poparciu pozostałych klubów parlamentarnych. Najpierw jednak musimy poczekać na wyniki konsultacji w pozostałych państwach unijnych.

Unijna ankieta znajduje się na stronie internetowej https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2018-summertime-arrangements.

SuPer / opr. MatA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version