Na zdjęciu: motto z książki „Cyrk w świecie widowisk” pod redakcją Grzegorza Kondrasiuka, Warsztaty Kultury, Lublin 2017.
Cyrkulacje – Konkurs Etiud Nowocyrkowych organizowany przez Fundację Sztukmistrze to jedyne w tej części Europy wydarzenie, podczas którego wybierana jest najlepsza etiuda nowego cyrku. Finał konkursu ma formułę przeglądu, podczas którego prezentowane są zakwalifikowane do niego etiudy. Obejmują one żonglerkę, akrobatykę partnerską i powietrzną, ekwilibrystykę, manipulację przedmiotami. Cyrkulacje 2018 rozpoczną się 7 września, potrwają trzy dni. Wydarzenie zapowie Joanna Reczek, prezes Fundacji Sztukmistrze.
„Wzajemność” to hasło tegorocznego, dziesiątego już Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto/Open City. W piątek odbędzie się wernisażowy spacerem po ulicach Lublina. Poprowadzą go kuratorzy tegorocznej edycji: Anna Nawrot i Mirosław Haponiuk, a także artyści zaproszeni do udziału w wydarzeniu Tomasz Bielak i Monika Zadurska-Bielak, Magdalena Franczak, Miro Nordyk Jurczuk, Kolektyw kilku.com (Aleksander Janas / Idalia Smyczyńska / Paweł Szarzyński / Robert Zając), Jarek Koziara, Robert Kuśmirowski, Kamil Stańczak i Katarzyna Szczypir. Obok artystów na trwałe związanych z Lublinem swoje projekty przedstawią: Krzysztof Sołowiej z Poznania, czeski artysta Pavel Doskočil, Sofie Muller z Belgii i Holender Henk Visch. „W naznaczonej nadmiarem znaczeń przestrzeni Lublina – czytamy w zapowiedzi – obok tysięcy małych opowieści, napisanych ludzkim losem, artyści przekażą własne historie. Zaproponujemy opowieści o współzależnościach łączących w nieoczywiste konstelacje „swoich” i „obcych”, „tubylców” i „turystów”, „przyjezdnych” i „zakorzenionych”.” O festiwalu opowie Mirosław Haponiuk
„Po monumentalnej pracy na temat Czesława Miłosza, krakowski krytyk literacki Andrzej Franaszek spróbował opowiedzieć biografię innego giganta polskiej poezji. Spojrzał na twórczość Zbigniewa Herberta przez pryzmat jego życia i choroby. Kim był twórca Pana Cogito prywatnie? Z czym się zmagał, jak cierpiał? Jakiego siebie wymyślił na użytek wierszy i esejów?” – pytał Łukasz Drewniak, który poprowadził rozmowę z Andrzejem Franaszkiem w Teatrze Starym w Lublinie. Przywołamy drugą część tej rozmowy.
Dagmara Misztal z Teatru Starego w Lublinie zaprosi na Filmowy Wehikuł Czasu. To trzydniowe wydarzenie zainspirowane ciekawością: „Co działo się w tych murach, gdy przed wiekiem wykluwała się Niepodległa? Dostojny gmach miał już swoją blisko stuletnią tradycję teatralną, od dekady gościł tu także kinematograf. Ale dokładnie wtedy, jesienią 1918 roku, czym wabiono i bawiono lubelską publiczność? Co tu było grane?”.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.