Czy może pan nam opowiedzieć jakąś ciekawą legendę lub bajkę związaną z lasem, którym się pan opiekuje? – takie pytania najczęściej młodzi radiowi dziennikarze kierują do leśników, którzy odwiedzają nasze studiuj radiowe. Dziś w programie zgłębimy różne baśnie i legendy. Naszym gościem będzie Paweł Kurzyna z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
W audycji poruszymy temat lasu jako niemego świadka historii prawdziwej historii, jak i legend w nim zwartych: ,,nie było nas – był las, nie będzie nas – będzie las”. Las to miejsce schronienia w czasie wojen – żołnierzy, partyzantów, lokalnej społeczności. Las to skarbiec wielu zakopanych przez ludność cennych przedmiotów – szczególnie w czasie wojen. Czym są i co znaczą miejsca pamięci po zmarłych – krzyże i kapliczki, pomniki, kamienne obeliski? Na podstawie wydarzeń rozgrywających się w lesie powstały leśne legendy. O rodzimej historii zapisanej w lasach opowiada poezja i literatura.
Do zobaczenia w lesie i do usłyszenia na antenie tuż po godzinie 9.00 podczas leśnych wędrówek wraz z dzieciakami – mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Audycja „Jasiek” w Polskim Radiu Lublin, 15.09.2018, fot. Łukasz Głaczkowski /materiał nadesłany/
Audycja powstała przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie w ramach kampanii promocyjnej „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”.