Jerzy Jan Połoński wyreżyserował w Teatrze Osterwy w Lublinie „Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające”, widowisko śpiewno-muzyczne na podstawie śpiewnika Leona Schillera. Śpiewogra Schillera, wystawiona była po raz pierwszy w 1945 roku w obozie dipisów w polskim teatrze w Lingen. Znajdują się w niej codzienne piosenki wykonywane przez mieszczan, artystów i żołnierzy w pierwszej połowie XX wieku. Czy możliwe jest dziś dopisanie ciągu dalszego do muzycznej opowieści Schillera? O tym m.in. porozmawiamy z Jerzym Janem Połońskim.
Z Joanną Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” przejrzymy „Książkę do pisania. Lublin.” Składają się fragmenty poezji i prozy poświęconej Lublinowi oraz zdjęcia autorstwa Edwarda Hartwiga. Czytelnik znajdzie też puste, przeznaczone do zapisania strony. Książki będziemy mieć w prezencie.
VII Międzynarodowy Festiwal – Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk 2018 rozpocznie się w sobotę w Lublinie. O koncertach tego wydarzenia opowie Teresa Księska-Falger, pomysłodawczyni festiwalu.
Agnieszka Wójtowicz otworzy w czwartek w Galerii Gardzienice wystawę malarstwa zatytułowaną „Człowiek tłumu. Miasto.” To cykl 13 płócien nawiązujących tematem do poprzednich dzieł artystki z takich zbiorów jak „Z ulicy” czy „Przestrzeń miasta. Kolory”. Agnieszka Wójtowicz będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury przypomni o czynnej do końca września w Zaułku Hartwigów wystawie zdjęć z podróży Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej.
W prezencie będą też zaproszenia do Teatru Osterwy na „Kram z piosenkami” i „Sposób na Alcybiadesa”. Będą także książki opublikowane niedawno przez wydawnictwo Znak. „Dzieła (prawie) wszystkie – Andrzej Bursa” w opracowaniu Wojciecha Bonowicza. Są tu nie tylko wiersze, próby dramatyczne i proza – również do tej pory nie publikowana – ale i rysunki kreślone przez Bursę na marginesach rękopisów, wycinków z gazet, w notesach. Będziemy mieć też „Widzi mi się” Zadie Smith – zbiór esejów i felietonów, który powstawał przez kilka lat, dzięki któremu przyglądamy się zmianom, jakie zachodzą w świecie okiem spostrzegawczej erudytki i wybitnej pisarki.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu Jerzy Jan Połoński i Grażyna Lutosławska / nadesłane