72. rocznica akcji Mitropa

mitropa 1

Uroczystości upamiętniające 72. rocznicę akcji Mitropa odbywają się w gminie Trzebieszów w powiecie łukowskim.

W 1946 roku oddział AK-WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa, w miejscowości Szaniawy-Poniaty zatrzymał Mitropę, czyli wojskowo-dyplomatyczny pociąg radziecki. Bez rozlewu krwi żołnierze rozbroili i pozbawili mundurów ponad 200 czerwonoarmistów, w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD jadących na naradę wojskową do Warszawy.

Akcja odbiła się szerokim echem w świecie. O jej znaczeniu mówił  wiceprezes Koła Trzebieszów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Tadeusz Brzozowski: – Był to październik 1946 roku. Cała Polska była już opanowana przez wojska sowieckie. Akcja pokazała, że naród nie godzi się na nową okupację. To było niesamowite upokorzenie zwycięzcy sowieckiego. Akcja wzmocniła morale całego narodu oraz tych, którzy byli w pojedynczych grupach – żołnierzy Armii Krajowej, WiN i innych opozycjonistów wobec nowego systemu. To pomogło im przetrwać.

Uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbywają się pod pomnikiem upamiętniającym akcję Mitropa. Zaplanowano też część artystyczną w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Siedlcach oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szaniawach i Trzebieszowie.

MaT

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version