79. rocznica bitwy pod Wytycznem

dsc01743 2

Przy Kopcu Chwały w Wytycznie uczczono żołnierzy poległych przed 79 laty w ostatniej bitwie Korpusu Ochrony Pogranicza z Armią Czerwoną. Była to zarazem jedna z ostatnich walk w kampanii wrześniowej 1939 roku. Zginęło w niej około 100 polskich pograniczników, a kilkuset zostało rannych lub dostało się do niewoli.

Upamiętnienie tych wydarzeń od chwili swego powołania organizuje Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Komendant NOSG – pułkownik Jacek Szcząchor podkreśla, że każda taka uroczystość jest wyjątkowa. – To dla nas lekcja pokory, historii i prawdziwego patriotyzmu. Czerpiemy z tradycji formacji granicznych. Ta najważniejsza dla nas to Korpus Ochrony Pogranicza. Ci funkcjonariusze wykazali się największym heroizmem i poświęcili zdrowie oraz życie dla ratowania ojczyzny.

– Przewaga radziecka była znaczna, ale żołnierze KOP-u dzielnie stawiali opór. Zabrakło im niestety amunicji – dodaje wicestarosta włodawski Adam Panasiuk.

– Po II wojnie światowej oficjalnie mówiono, że była to bitwa polsko-niemiecka. Dopiero w drugiej połowie lat osiemdziesiątych rozpoczęły się prace upamiętniające poległych żołnierzy KOP-u, które przywróciły prawdę historyczną – tłumaczy Marian Kupisz, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie. – My – jako społeczność szkolna – opiekujemy się tym miejscem pamięci narodowej.

– Trzeba rozważać to, co się stało w kontekście togo, co dzieje się dzisiaj. Bohaterscy żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza walczyli z jednym z dwóch totalitaryzmów, które wyrastają z jednego korzenia, a jest nim marksizm – podsumowuje wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

W uroczystościach wzięli udział uczestnicy biegu „Wokół Niepodległej”, którzy zapalili znicz ku pamięci poległych pod Wytycznem.

Bieg jest formą uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ciągu 18 dni funkcjonariusze Straży Granicznej pokonają około 3600 kilometrów wzdłuż granic kraju, nawiązując do biegu zorganizowanego w 1925 roku przez KOP.

DoG / opr. MatA

79. rocznica bitwy pod Wytycznem, 24.09.2018, fot. Dominik Gil

CZYTAJ TAKŻE: 3600 kilometrów w 18 dni. Straż graniczna świętuje 100-lecie niepodległości

Exit mobile version