Chełmska strefa ekonomiczna rośnie w siłę. Zyskają mieszkańcy

dsc01095

Skład celny, magazyny czasowego składowania, magazyny spedycyjne, biura, parkingi i place manewrowe – tak będzie wyglądało pierwsze nowoczesne centrum logistyczne przy największym przejściu granicznym pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą.

Budowa centrum trwa

W ostatnich dniach na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Chełmie rodzima firma rozpoczęła budowę obiektu, który ma być impulsem do rozwoju logistyki.

– Mamy do tego korzystną lokalizację – mówi przedstawiciel inwestora Jacek Korzeniewski. – Zaprojektowaliśmy obiekt na powierzchni ok. 5 tys.m2. To obiekt wysokiego składowania, wyposażony w 8 ramp przeładunkowych o wysokości 10 m. Daje to możliwość składowania wszelkiego rodzaju towarów. Przyjmujemy towary powierzone, czyli przemysłowe, łącznie z elektroniką, towary konsumpcyjne, maszyny i urządzenia. Wielkość magazynu jest odpowiednia, by przyjmować szeroki asortyment, a później dalej dystrybuować. Planujemy wyposażyć go w nowoczesny system prowadzenia polityki magazynowej, aby był to jeden z nowocześniejszych magazynów w naszym powiecie. Chełm jest zlokalizowany przy granicy Unii Europejskiej i największym przyjściu granicznym z Ukrainą. Widzimy w tym potencjał i liczymy, że w części magazynowej będzie się koncentrował obrót towarowy z Ukrainą. Zwiększa się też napływ towarów drogą kolejową z Chin, gdzie 150 km od nas – w Małaszewicach, rozładowywane są kontenery, a później przywożone do naszych magazynów, a stąd przekazywane na Europę.

– To bardzo duża i trudna działka – przyznaje Jacek Tokarski, kierownik robót sanitarnych.

Chodzi o miejsca pracy

– Centrum logistyczne to kolejny zakład powstający w strefie ekonomicznej – zauważa Agata Fisz, prezydent Chełma. – Ideą strefy było tworzenie nowych miejsc pracy, myślę że centrum logistyczne doskonale ją wypełnia.

– Planujemy wzrost zatrudnienia ok. 20-30 osób – dodaje Jacek Korzeniewski. – Sądzę, że damy impuls i pokażemy, że przy granicy można prowadzić działalność związaną z logistyką.

– Każda liczba nowych miejsc pracy ma znaczenie – zauważa Barbara Gil, p.o. dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie. – Pod koniec sierpnia mieliśmy 6545 zarejestrowanych osób bezrobotnych. W naszej bazie dużą grupę stanowią osoby bez kwalifikacji zawodowych i bez doświadczenia.

Przygotowania do inwestycji trwały 3 lata. Hala ma być gotowa do użytku w maju przyszłego roku, a centrum logistyczne rozpocznie swoją działalność miesiąc później.

Jest to trzecia inwestycja w chełmskiej podstrefie ekonomicznej. Obok funkcjonują już zakłady produkcji opakowań oraz biokomponentów, a miasto zapowiada kolejnych inwestorów.

DoG

Fot. Dominik Gil

Exit mobile version