Cztery miejscowości z regionu nagrodzone w konkursie Eco-Miasto

06 32

Przedstawiciele czterech miejscowości z regionu mieli dziś okazję stanąć przed obiektywami aparatów i kamer, by zrobić pamiątkowe zdjęcie z ambasadorem Francji w Polsce, Pierrem Levy’m. W rękach trzymali laury tegorocznego konkursu Eco-Miasto.

Szósta edycja konkursu zgromadziła 46 miejscowości. Z naszego regionu zgłosiły się cztery: debiutujący Krasnystaw, Lublin, Radzyń Podlaski i Zamość.

Nagrodę Eco-Miasto w dwóch kategoriach: mobilności zrównoważonej i gospodarki wodnej odebrał wiceprezydent Lublina Krzysztof Komorski: – Mamy połowę pojazdów niskoemisyjnych, a część z nich stanowią autobusy w pełni elektryczne. W ostatnich latach prawie 0,5 miliarda złotych zostało zainwestowane w zintegrowane systemy transportu miejskiego, co oznacza, że prawie cały tabor został wymieniony na nowy i została rozbudowana sieć trakcji trolejbusowych – mówił Krzysztof Komorski.

Radzyń Podlaski zasłużył za nagrodę za gospodarkę o obiegu zamkniętym: – Gospodarka odpadami w systemie zamkniętym polega głównie na ograniczeniu całej masy odpadów komunalnych i użyciu tych odpadów w jak największej ilości, żeby powstrzymać ich dalsze powstawanie – mówił Piotr Tarnowski z Urzędu Miasta Radzyń Podlaski.

Debiutant w tegorocznym konkursie, Krasnystaw, nie wyjeżdża z Warszawy z pustymi rękami – został wyróżniony w kategorii gospodarka wodna: – Z racji specyficznego położenia naszego miasta w pobliżu rzeki Wieprz, dążymy przede wszystkim do tego, aby ta rzeka, która z jednej strony jest błogosławieństwem, a z drugiej pewną uciążliwością, była czysta – mówiła Hanna Mazurkiewicz, burmistrz Krasnegostawu. – Pracujemy więc nad tym, aby ścieki były odprowadzane w sposób prawidłowy. Największą inwestycją w historii miasta Krasnystaw jest prawie 40-milionowy projekt, w wyniku którego powstanie prawie 40 km sieci dla kilkudziesięciu odbiorców.

Zamość zdobył tym razem wyróżnienie w kategorii zieleń i czyste powietrze. Nagrodę w imieniu urzędu miasta odebrała Katarzyna Fornal-Urbańczyk: – Chcemy stworzyć mieszkańcom zieloną przestrzeń, gdzie mogą się ze sobą spotkać, niekoniecznie jadąc do parku miejskiego w centrum, ale także wyjść i posiedzieć pod swoim drzewkiem – mówiła.

– Nagrody polegają głównie na wymianie doświadczeń, wizytach studyjnych, co jest ciekawe, ale nie ma dużej wartości finansowej – mówił specjalista ds. współpracy z samorządami w ambasadzie Francji w Warszawie, Yoann Thériaud. – Myślę, że tak naprawdę miasta chcą pokazywać co robią dobrego, aby to było znane i rozpoznawane nie tylko przez obywateli, ale i przez instytucje. Rozpoznanie pokazuje, że to wszystko jest poważne.

JB (opr. DySzcz)

Na zdj. wręczenie nagród w konkursie Eco-Miasto, Warszawa, 27.09.2018, fot. Jacek Bieniaszkiewicz

Exit mobile version