Dzięki niemu Roztocze stało się turystyczną mekką

pieszko

Zamojscy przewodnicy PTTK i członkowie Klubu Turystyczno-Krajoznawczego upamiętnili profesora Michała Pieszkę (na zdj.). Pamiątkowa tablica to hołd dla zapomnianego, ale niezwykle zasłużonego dla Zamościa pedagoga, geologa i bibliofila.

Zawdzięczają mu wiele nie tylko przewodnicy, ale również wszyscy, którzy przyjeżdżają na Roztocze. To właśnie profesor odkrył ten region dla turystów. Jest autorem pierwszego w historii przewodnika po Zamościu, opublikowanego w latach 30. XX wieku.

– Zamość był I wojnie światowej zniszczony. Był mało znaczącą mieściną, o jego historii tu nikt nie mówił. Pomysł udostępnienia miasta dla turystów pochodzi właśnie od profesora Pieszki – stwierdza prezes oddziału PTTK w Zamościu, przewodnik Edward Słoniewski.

Profesor był człowiekiem niezwykle wszechstronnym

– Prof. Michał Pieszko był człowiekiem nie stąd, bo urodził się we Lwowie. Do Zamościa przybył w 1917 roku, jako nauczyciel geografii i historii. Jeśli został w tym mieście do końca życia, a zmarł w 1966 roku, to naprawdę musiał pokochać Zamość. Był człowiekiem bardzo wszechstronnym. Nie tylko pracował jako nauczyciel, ale był też zaangażowany w działalność społeczną i kulturalną. Był pierwszym kustoszem Muzeum Zamojskiego. Nie tylko napisał pierwszy przewodnik, ale był również pierwszym przewodnikiem po Zamościu. Propagował piękno całego regionu – opowiada Agnieszka Linek, przewodnik po Zamościu i Roztoczu.

– W latach 50. byłem uczniem profesora. Wyróżniał się spośród nauczycieli zamojskiego liceum. Miał pseudonim „Marszałek”. Jego symbolami były: globus i pałka – mówi Edward Słoniewski.

Marian Pieszko ma zasługi nie tylko dla turystyki

– Korzystał z opracowań profesorów lwowskich, mówiących, że na tym terenie znajdują się pokłady węgla, ropy i gazu. A Pieszko te złoża dokładnie zlokalizował – dodaje Edward Słoniewski.

Działalność Mariana Pieszki wciąż znajduje naśladowców

– Kontynuujemy działalność profesora z okresu międzywojennego. Chodzimy jego ścieżkami. Pokazujemy to samo co on, czyli przyrodę i historię, a następnie wychodzimy z tym do młodzieży – informuje Andrzej Dziaduszek, prezes Klubu Turystyczno-Krajoznawczy im. Michała Pieszki.

Tablicę upamiętniającą profesora Pieszkę można zobaczyć przy ul. Staszica obok siedziby PTTK. Jej autorem jest Jan Pastuszek z Józefowa. Uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się w piątek o godzinie 16.30.

AlF / op. ToMa

Fot. wikipedia.org

Exit mobile version