Gdzie ma trafić psia kupa? Straż miejska uczy mieszkańców

kupa2

Właściciele psów, którzy po nich nie sprzątają na celowniku Straży Miejskiej w Lublinie. Rozpoczęła się akcja „Woreczki zamiast mandatów” w ramach, której mundurowi przypominają właścicielom o ich obowiązku oraz o tym, gdzie można wyrzucić psią kupę.

Czy lublinianie sprzątają?

– Lepiej sprzątnąć niż później w nią wdepnąć. Gorzej jak pies gania, a właściciel nie zwraca na niego uwagi – mówią lublinianie. – To wstyd. Zimą wielokrotnie ludziom zwracałem uwagę, narzucają tylko śniegiem i uważają, że jest okej, i nie ma problemu, bo nie widać. Przecież na wiosnę to topnieje!

Ale nie wszyscy jednak chcą sprzątać po swoim pupilu. – W mieście trzeba sprzątać po wszystkich psach, ale w dzikich terenach, gdzie jest dużo trawy i przestrzeni to przesada – uważają mieszkańcy. – Wtedy nie robią szkody, a jest to nawóz.

– To potrzebna akcja – zauważa Szymon Ciurzyński, opiekun dwóch psów adoptowanych ze schroniska, zarządca grupy spacerowej w Lublinie. – Często na spacerach widzę, że ktoś nie sprząta po psie. Po zwróceniu uwagi jest wiele oburzony.

Co robi straż miejska?

– Funkcjonariusze straży miejskiej rozdają pakiety z woreczkami jednorazowymi w miejscach wyprowadzania psów – mówi Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie. – Pakiety rozdawane są osobom, które nie sprzątają po psach, bądź podczas wyprowadzania psów nie mają ze sobą woreczków. Działania prowadzone są w godzinach wczesnoporannych. W wyniku działań straży, od początku roku do połowy sierpnia nałożyliśmy 52 mandaty karne na kwotę 5,5 tysiąca złotych za brak nadzoru przy wyprowadzaniu psa oraz 33 mandaty na kwotę 2,4 tysiąca złotych za nie posprzątanie po psie.

Czy psia kupa jest szkodliwa?

– Odchody stanowią duże zagrożenie dla zdrowia ludzi – przekonuje Klaudiusz Szczepaniak, pracownik Zakład Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Szczególnie w miastach, gdzie ilość odchodów w przypadku niektórych dzielnic może być ogromna. Odchody nie powinny znajdować się w naszym otoczeniu, psy są nosicielami glisty ludzkiej czy pierwotniaków, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Lubelski ratusz informuje też, że psie kupy w zawiązanym woreczku można wrzucić do każdego miejskiego kosza na odpady zmieszane lub specjalnego kosza na psie odchody.

Przypomnijmy, że za nieposprzątania po czworonogu grozi mandat w wysokości do 500 zł.

MaTo

Fot. pixabay.com / Tomasz Maczulski

Exit mobile version