Lubelski Festiwal Nauki pod znakiem innowacji i molekularnej kuchni

nauka

Ponad 1200 projektów zostanie zaprezentowanych podczas XV Lubelskiego Festiwalu Nauki. Wydarzenie rozpocznie w niedzielę Piknik Naukowy. 

– W tym roku festiwal będzie częścią, odbywającego się w tym samym czasie w Lublinie, Europejskiego Tygodnia Innowacji – zapowiada prof. Dariusz Matosiuk, prorektor do spraw nauki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który w tym roku jest głównym koordynatorem festiwalu. – W poniedziałek będą otwarte laboratoria, a drugi dzień to kolegium młodych innowatorów. Młodzi adepci nauki będą przedstawiać swoje osiągnięcia i przedstawiać swoje pomysły, jak wykorzystać ich potencjał do rozwoju nauki i łączyć naukę oraz przemysł.

Jak przystało na „gospodarza” wydarzenia, Uniwersytet Medyczny przygotował najwięcej projektów, bo aż 430.  

Wiele tegorocznych festiwalowych projektów nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i osiągnięć polskich inżynierów. Politechnika zaprezentuje model samolotu produkowanego w okresie międzywojennym w Lublinie – Lublin R.XIII, a KUL zaprasza na grę planszową z Józefem Piłsudskim. Z kolei Uniwersytet Dziecięcy UMCS opowie o zapomnianych polskich wynalazcach, takich jak Józef Kosacki czy Jan Czochralski.  

– Odwiedzający festiwal otrzymają także sporą dawkę wiedzy na temat żywności – zapewnia dr hab. Joanna Stadnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Tutaj naprzeciw wychodzą badania genetyczne, które mogą wskazać nam, jakie produkty są polecane, a jakich powinniśmy unikać. Ciekawą propozycją są też warsztaty z kuchni molekularnej.     

Ponad sto projektów będzie dostępnych dla wszystkich już w niedzielę podczas Pikniku Naukowego, który zostanie zorganizowany na placu Teatralnym w Lublinie przed Centrum Spotkania Kultur. Odwiedzający obejrzą też wystawę zabytkowych pojazdów i motocykli. Od poniedziałku projekty będą odbywały się na uczelniach, a także w instytucjach takich. jak biblioteki, muzea czy instytuty.   

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie festiwal.lublin.pl. 

SzyK / opr. ToMa

Fot. materiał organizatora

Exit mobile version