Lublin: groźna bakteria u jednego z pacjentów szpitala. Jest odporna na antybiotyki

new 1

Odporną na działanie antybiotyków bakterię New Delhi wykryto u jednego z pacjentów Oddziału Nefrologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie.

Podejrzenie zachorowania dotyczyło 4 pacjentów. W jednym przypadku wykluczono chorobę. W przypadku dwóch pacjentów szpital czeka na potwierdzenie wyników badań.

Czytaj też: Specjalista potwierdza: bakteria New Dehli jest niebezpieczna

Szpital wstrzymał przyjmowanie pacjentów na oddział nefrologiczny. Nie ma natomiast zakazu odwiedzin.

– W tym roku mieliśmy już do czynienia z bakterią New Dehli – mówi rzeczniczka szpitala klinicznego numer 4 w Lublinie, Marta Podgórska.

– Liczba zakażeń bakterią New Dehli w naszym województwie wzrasta –  mówi lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie, Irmina Nikiel. – W roku ubiegłym takich przypadków stwierdziliśmy na terenie województwa lubelskiego 31, w tym roku mamy ich już 36. Zakażenia patogenami lekoopornymi narastają lawinowo. Bakteria ta bytuje w środowisko szpitalnym. Pacjenci migrują ze szpitala do szpitala i ją przenoszą. Jeżeli nie są izolowani we właściwych warunkach, dochodzi do zakażeń wewnątrzszpitalnych i bakteria się w ten sposób szerzy.

– Nie jest to pierwszy przypadek ani w placówce przy Jaczewskiego, a nie w innych szpitalach. Poradziliśmy sobie z tym – mówi Marta Podgórska. – Stosujemy procedury izolacji kontaktowej. Nie jest to tożsame z leżeniem pacjenta w odrębnej sali. Izolacja kontaktowa polega na wprowadzeniu bardzo obostrzonych działań dezynfekcyjnych, epidemiologicznych i sanitarnych. Dla pacjentów jest przeznaczony osobny sprzęt, typu ciśnieniomierz. Nie przynosi się go z innych pomieszczeń.

– Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie wydała decyzję nakazującą dostosowanie szpitala do odpowiednich przepisów i wymagań sanitarnych. Niestety te decyzje są nierealizowane ze względu na braki finansowe – dodaje Irmina Nikiel.

– Tak naprawdę nie mamy możliwości wydzielania w ramach oddziału osobnych izolatek dla czterech pacjentów. Zresztą przepisy nie wymagają, aby w każdym oddziale była izolatka. Stosujemy wiec możliwe procedury. W naszej ocenie są one bezpieczne dla innych pacjentów – odpowiada Marta Podgórska.

W przypadku wykrycia bakterii New Dehli konieczne jest izolowanie chorych, pełne przestrzeganie szczegółowych procedur higienicznych i sanitarnych. Personel medyczny po kontakcie z zakażonym powinien zmieniać rękawiczki i ubrania.  

Badania potwierdzające zakażenie bakterią New Dehli są w wykonywane w Warszawie. Na ich wyniki trzeba czekać około tygodnia.

PaSe / MaK / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version