Lublin: Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w bibliotece pedagogicznej

schowek01 286

Akcja Narodowe Czytanie, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością – w tym roku jest to już siódma edycja. Tym razem cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Pedagogiczna biblioteka w Lublinie po raz piąty organizuje w swojej siedzibie wydarzenia o charakterze kulturalno-edukacyjnym – publiczną lekturę jednego z najwspanialszych dzieł literatury polskiej.

Narodowe Czytanie w Pedagogiczne Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie odbędzie się w sobotę 8 września 2018 r. w czytelni. Start imprezy o godz. 11:00. W założeniu wydarzenie przewidziane jest do godz. 13:00, ale z uwagi na to, że spotkanie odbędzie się w formule otwartej, tj. oprócz zaproszonych uczniów, przedstawicieli lubelskiego środowiska oświatowego, osób z zaprzyjaźnionych z biblioteką instytucji, czytać będzie mógł każdy, kto wyrazi chęć bycia lektorem, może potrwać dłużej.

Lekturę fragmentów „Przedwiośnia” poprzedzą dwa interesujące wykłady, które wprowadzą publiczność konteksty historycznoliterackie oraz zaoferują sporą porcję wiedzy z historii wojny polsko-bolszewickiej, która jest jednym z wydarzeń przedstawionych w powieści. Temat Spór o Polskę w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego podejmie dr hab. Iwona Morawska (Zakład Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Humanistycznego UMCS).

Prezydent Andrzej Duda mówiąc o lekturze, którą zaproponował do tegorocznego czytania, zwrócił uwagę, że wiele zawartych w książce pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych. Stefan Żeromski pisze w „Przedwiośniu” o Polsce „wielu kontrastów”, pisze o „Polsce, w której jest wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź – w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój” – dodawał prezydent.

Kolejnym punktem spotkania ma być gawęda założyciela prywatnego muzeum historycznego „Znaki Czasu” – Grzegorza Sztala nt. dzienników ułana, legionisty Leona Legiejki z okresu 1917-1921.

W części artystycznej zaplanowany jest występ kilkuosobowego zespołu Głuskowianki, który wystąpi z wiązanką pieśni patriotycznych i ludowych.

Fot. i tekst nadesłane

Exit mobile version