Lublin stolicą politologii

001 1700

W dniach 18-20 września br. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się IV Ogólnopolski Kongres Politologii. Temat spotkania – Państwo w czasach zmiany jest w zamyśle próbą koncentracji na podstawowych, „tradycyjnych” kategoriach politologicznych, jakimi są państwo i władza, ale z uwzględnieniem dynamiki oraz zmienności, nowych jakościowo cech otoczenia społecznego, w którym państwo funkcjonuje.

Prof. Iwona Hofman (przewodnicząca komitetu organizacyjnego) oraz prof. Marek Pietraś (szef rady programowej) w przeddzień rozpoczęcia kongresu byli gośćmi Wojciecha Brakowieckiego.

– Żyjemy w czasach permanentnej zmiany. Ciągłość rozmaitych procesów dotyczy jednak nie tylko państwa. Program kongresu bardzo dobrze odzwierciedla reformacje wewnętrzne kraju oraz zewnętrzne, czyli w kontekście stosunków międzynarodowych – podkreśliła prof. Hofman.

– Tematyka państwa jako formy organizacji życia społecznego (związanej z tym, co nazywamy „władzą”) jest przedmiotem dywagacji już starożytnych filozofów, zwłaszcza greckich. To fenomen, który zmienia się i ewoluuje, a tym samym staje się tematem analiz nauk politycznych. Mówienie o państwie to powrót do klasyki myślenia politologicznego – dodał prof. Pietraś.

– Dla uczestników politycznego życia publicznego najważniejsze jest to, że tracimy poczucie pewności wynikającej z ustabilizowania pozycji państwa, a także narodu. Znakomitym kontekstem dla kongresu będzie przetaczająca się właśnie w mediach ogólnopolskich dyskusja dotycząca wydania w języku polskim znakomitego traktatu Ernesta Renana „Co to jest naród?” – wyjaśniła prof. Iwona Hofman.

– Proszę pamiętać, że przedmiotem analiz politologicznych jest polityka. Mówimy o refleksji nad praktyką polityczną w bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości społecznej, która jest zmienna ze swej istoty. Istotą czasów obecnych jest natomiast przyspieszenie zmian. Świat się zmienia i jest to oczywiste. Dzisiaj wkraczamy jednak w okres jakościowych reform – tłumaczył prof. Marek Pietraś.

– Temat kongresu niesie pewne ryzyko dezaktualizacji niektórych diagnoz. Na tym jednak polega prowadzenie badań i uprawianie nauki. Nie wszystkie tezy ostają się w czasie lub podlegają falsyfikacji. Zadaniem jest więc raczej zebranie opinii, głosów i wniosków dotyczących przede wszystkim samego zjawiska zmiany oraz wartości państwa, jak i próba pewnych rekomendacji badawczych, czyli ustalenia kierunków, w których badania naukowe mogłyby podążać – podsumowała prof. Hofman.

Organizatorzy zapraszają do udziału w kongresie – zwłaszcza na obrady panelowe. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej www.politologia.pl.

WB / opr. MatA

Fot. NR

Exit mobile version