Małe biznesy z wielkimi preferencjami

untitled collage 7

„Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” to cykl konferencji, na których osoby prowadzące lub zakładające małe i średnie firmy dowiadują się o preferencjach dla tej formy biznesu.

Na dzisiejszej (14.09.) konferencji w Lublinie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wyjaśniała, że marcowa Konstytucja dla Biznesu znacząco podwyższyła pozycję ustrojową przedsiębiorców. – Przedsiębiorca, po raz pierwszy po 1989 roku, ma zapisane w systemie prawa, że to, co nie jest zakazane, jest dozwolone. Po stronie administracji jest obowiązek korzystnych dla przedsiębiorcy interpretacji wątpliwości prawnych.

– Administracja publiczna jest dla biznesu trudnym partnerem –  przyznała minister.

– Preferencje dla małego biznesu to pochodna walki z patologiami, także podatkowymi, które forsowały wielkie firmy – dodaje Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. – Mieliśmy sytuację, w której małe firmy były obciążane podatkami, bo one te podatki płaciły, a duże przedsiębiorstwa wyprowadzały środki za granicę, bo potrafiły to robić. Chcemy przekazać przedsiębiorcom, iż państwo będzie dzisiaj traktowało wszystkich jednakowo i że mały przedsiębiorca dzisiaj, przy współpracy państwa, może być jutro średnim, a pojutrze dużym przedsiębiorca.

Do korzystnych dla przedsiębiorców, ale też dla budżetu państwa zmianach w ordynacji podatkowej nawiązał w kontekście konsolidacji służb fiskusa wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej, Marian Banaś.

Około 200 przedsiębiorców z regionu miało dziś okazję dowiedzieć się o preferencjach adresowanych do nich przez Ministerstwo Finansów, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

JB / opr. ToMa

Fot. Jacek Bieniaszkiewicz

Exit mobile version