Mieli pracować na stojąco, skończyli na klęczkach. Nietypowy problem w PZL-Świdnik

41782953 2153582677999962 3223465911625187328 n

Pracownicy PZL Świdnik pracujący na klęczkach – takie zdjęcie pojawiło się w Internecie. Po interwencji pracowników, fotografię umieścił w sieci jeden ze związków działających w zakładzie.

– Pracownicy poinformowali nas, że ktoś z kadry zarządzającej wpadł na pomysł, by podnieść wydajność wprowadzając pracę na stojąco. Okazało się jednak, że stanowiska nie są do tego przygotowane. Niestety zamiast szybko to naprawić, zakład w tej chwili szuka autora zdjęcia – mówi Radiu Lublin przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników w PZL-Świdnik Piotr Sadowski.

Świdnicki zakład wydał oświadczenie, w którym przyznaje że dokonał zmian w obszarze produkcji i niektóre prace maja być wykonywana na stojąco. – Pragniemy uspokoić, że pracodawca ma świadomość konieczności zweryfikowania i dostosowania tego typu stanowisk pracy do indywidualnych cech i potrzeb pracowników (np. wzrost), do czego się zobowiązujemy – czytamy w oświadczeniu.

Pase

Fot. ZZIT PZL-Świdnik S.A. w Świdniku / Facebook

OŚWIADCZENIE:

„W trosce o zachowywanie najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy, a także z myślą o zapewnianiu najwyższej jakości produktów PZL-Świdnik, dokonano zmian w organizacji pracy w obszarze produkcji. Podobnie jak ma to miejsce w najlepszych zakładach produkcyjnych na całym świecie (USA, Europa Zachodnia) określone zadania  powinny być  wykonywane w pozycji stojącej. Pragniemy uspokoić, że pracodawca ma świadomość konieczności zweryfikowania i dostosowania tego typu stanowisk pracy do indywidualnych cech i potrzeb pracowników (np. wzrost), do czego się zobowiązujemy.

Jednocześnie oświadczamy, że PZL-Świdnik dokłada wszelkich starań, aby wszyscy pracownicy traktowani byli z należnym im szacunkiem, a realizowana przez nich praca wykonywana była z poszanowaniem najwyższych standardów  etycznych i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zaprzeczamy też wszelkim insynuacjom, jakoby polityki i dyrektywy obowiązujące w spółce nakazywały pracownikom wykonywanie zadań w pozycji klęczącej lub w jakichkolwiek innych uwłaczających godności ludzkiej warunkach.”

/nadesłane/

Exit mobile version