O innowacjach w transporcie rozmawiają uczestnicy konferencji „Transport 2018” w Kazimierzu Dolnym. Spotkanie organizuje Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie.
Do nadwiślańskiego miasteczka przyjechali przedstawiciele ośrodków akademickich z całej Polski. Ale na konferencji mowa jest nie tylko o przyszłościowych rozwiązaniach, ale także o sprawach bliskich właściwie wszystkim.
Jedną z nich są wyniki badań reakcji kierowców na znaki. – A mogą one naprawdę zaskakiwać – stwierdza dr Robert Pietrzyk, dziekan Wydziału Transportu i Informatyki Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. – Okazuje się, że, jeżeli na drodze jest dużo znaków, kierowca widzi ich tylko około 20%. To duży problem. Odpowiedź na niego jest bardzo prosta. W tej chwili w samochodach są już systemy, które czytają znaki. To jest coś, co ewidentnie wspiera kierowców.
Nowe technologie w komunikacji i transporcie mogą więc zdecydowanie ułatwić życie. – Co więcej informatyzacja na przykład na kolei to już standard – mówi Henryk Zielaskiewicz, dyrektor Biura Logistyki PKP SA. – Bez śledzenia przewozów, trudno mówić o rozwoju tego systemu. Dlatego też na każdym kroku wchodzi informatyzacja. Oprócz tego używamy też składanych kontenerów. Wysyłamy je rozłożone, wypełnione ładunkiem, a z powrotem wracają złożone. I wtedy na jeden wagon można załadować jednocześnie cztery kontenery.
Pewnej rewolucji spodziewać się możemy też w transporcie morskim. – Mamy już bezzałogowe statki powietrzne, a są prace nad wykorzystywaniem bezzałogowych statków pływających – informuje dziekan Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie, prof. Zbigniew Matuszak. – Wyobraźmy sobie, że załadowany jest statek, załoga wyprowadza go na redę, puszcza go, a później autonomicznie bez jej udziału płynie przez Atlantyk czy inny duży zbiornik.
– Akademia Morska kilka lat temu uczestniczyła w projekcie, podczas którego ośmiometrowy bezzałogowy statek miał przepłynąć Atlantyk. Był śledzony kamerami i dopłynął do połowy oceanu. Potem łączność się urwała i nie wiadomo, co się z nim stało – opowiada prof. Matuszak.
Konferencja w Domu Pracy Twórczej w Kazimierzu Dolnym potrwa do piątek. A patronem medialnym tego wydarzenia jest Polskie Radio Lublin.
ŁuG / opr. ToMa
Fot. pixabay.com