– Wszyscy powinniśmy dbać o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły – zgodnie twierdzą policjanci, nauczyciele i opiekunowie najmłodszych. Na początku roku szkolnego policjanci prowadzą wzmożone kontrole przy szkołach oraz na drogach, prowadzących do placówek oświatowo–wychowawczych.
– By uczniowie w drodze do szkoły czuli się bezpiecznie, potrzebna jest także odpowiednia edukacja najmłodszych – podkreśla rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, nadkomisarz Renata Laszczka-Rusek. – Dla nas początek roku szkolnego to czas wzmożonej uwagi skierowanej na dzieci. Prowadzimy akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci ruchu drogowego sprawdzają okolice placówek oświatowych i kontrolują czy wszystkie przejścia są oznakowane. W tym roku skierowaliśmy ponad 20 wniosków do zarządców dróg o uzupełnienie oznakowania.
O bezpieczeństwo dbają też szkoły
– W naszej placówce we wrześniu lub na początku października co roku organizowane są spotkania z policjantami. Jednocześnie w najmłodszych klasach nauczyciele organizują pogadanki. Jako szkoła mamy dwa podstawowe zadania: edukacyjne i zapewnienie bezpieczeństwa. W tym drugim zakresie staramy się uświadamiać uczniów, ale i rodziców. Zawsze podkreślam, że rolę pierwszego wychowawcy, osoby która uświadamia bezpieczne zachowanie, jest rodzic. Nikt nie zdejmie z niego tego obowiązku – uważa Mariusz Lisek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego w Lubinie.
Dla bezpieczeństwa dzieci ważne jest zachowanie rodziców
Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Bardzo często widzą, że w pośpiechu przebiegamy na drugą stronę ulicy przy czerwonym świetle. Wtedy myślą: skoro tata z mamą tak mogą, to pewnie my też. Zwracajmy więc uwagę również na własne zachowanie – dodaje Renata Laszczka-Rusek. – Bardzo ważne jest też przypominanie rodzicom, że dziecko do 7 roku życia może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła 10 lat.
Same dzieci wiedzą, jak zachowywać się na drodze
– Nie wolno popychać się na przejściu, bo ktoś się potknie i wywróci na jezdnię. Nie można przebiegać na czerwonym świetle. Noszę odblaski, ponieważ kiedy wracam ze szkoły wieczorem, kierowcy mnie widzą – mówią lubelscy uczniowie.
Policjanci apelują o zachowaniu szczególnej ostrożności w pobliżu szkół. Kierowcom przypominają – za stworzenie potencjalnego zagrożenia przy przejściu dla pieszych grozi mandat do 500 złotych.
SuPer / opr. ToMa
Fot. KWP Lublin / archiwum