W niedzielę, 16 września rozpoczyna się Lubelski Festiwal Nauki. To już 15. edycja wydarzenia, którą co roku odwiedza coraz liczniejsza publiczność.
W tym roku naukowcy przygotowali ponad 1200 projektów. Ogromna część z nich to pokazy. Podczas niedzielnego Pikniku Naukowego na placu Teatralnym w Lublinie zobaczymy pojazdy ciekawe: trenażer czołgowy MPG 69, napędzany wodorem trójkołowy bolid Hydros, model samolotu produkowanego w okresie międzywojennym w Lublinie – Lublin R.XIII. Wśród projektów są także pokazy fizyczne i chemiczne. Będzie też nauka pierwszej pomocy, badania zdrowia i lekarze, z którymi będzie można porozmawiać. Na placu Teatralnym stanie też Wyspa Ekologiczna. Nie zabraknie więc degustacji zdrowej żywności.
O najmłodszych zadba Uniwersytet Dziecięcy UMCS. – Szykujemy specjalne stoisko. Będzie masa robotów. Najprawdopodobniej zgromadzimy w jednym miejscu najwięcej robotów w Polsce. Będziemy szaleć od rana do ciemnej nocy – zapowiada Anna Bukowska z Uniwersytetu Dziecięcego UMCS.
Od poniedziałku na uczelniach i kilkudziesięciu instytucjach będą odbywały się wykłady z praktycznie wszystkich dziedzin nauki.
– W tym roku festiwal będzie częścią, odbywającego się w tym samym czasie w Lublinie, Europejskiego Tygodnia Innowacji – zapowiada prof. Dariusz Matosiuk, prorektor do spraw nauki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który w tym roku jest głównym koordynatorem festiwalu. – Młodzi adepci nauki będą przedstawiać swoje osiągnięcia i przedstawiać swoje pomysły, jak wykorzystać ich potencjał do rozwoju nauki i łączyć naukę oraz przemysł.
– Odwiedzający festiwal otrzymają także sporą dawkę wiedzy na temat żywności – zapewnia dr hab. Joanna Stadnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Tutaj naprzeciw wychodzą badania genetyczne, które mogą wskazać na podstawie naszego profilu, jakie produkty są nam polecane, a jakich powinniśmy unikać.
Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza szczególnie na badania z zakresu badań humanistycznych. Będzie można zrozumieć, jak postrzegają świat osoby niewidome czy zagrać z grę planszową z Józefem Piłsudskim. Bowiem w tym roku wiele tegorocznych festiwalowych projektów nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i osiągnięć polskich inżynierów. Uniwersytet Dziecięcy UMCS opowie o zapomnianych polskich wynalazcach, między innymi o Janie Czochralskim, dzięki któremu rozwinęła się produkcja układów scalonych. Bez nich nie mogłyby istnieć współczesne komputery czy smartfony.
Lubelski Festiwal Nauki potrwa do piątku, 25 września. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie www.festiwal.lublin.pl.
SzyK / opr. ToMa
Fot. materiał organizatora