Projekt nawiązuje do 100. rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Jego głównym punktem jest wystawa „Emancypantki i Patriotki – wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku” pokazująca kobiety, które od czasów zaborów prowadziły podwójną walkę: o niepodległość i równouprawnienie. Toczyła się ona na różnych płaszczyznach, wokół których zbudowana jest narracja wystawy. Polki aktywnie angażowały się w działalność niepodległościową: uczestnicząc w powstaniach narodowych, wspierając legionistów w czasie I wojny światowej, prowadząc działalności konspiracyjno-bojową, organizując tajną oświatę, walcząc piórem o zachowanie tożsamości narodowej. Równolegle do tych działań rozwijał się w Polsce ruch emancypacyjny, którego aktywistki działały na wcześniej wymienionych polach. Ostatnia część wystawy opowiada o kobietach, które równie godnie walczyły o drugiego człowieka w czasie II wojny światowej. Temat przedstawiono w ujęciu ogólnym jak i lokalnym. Wystawę wzbogaci kolekcja zabytkowych ubiorów pochodzących głównie z okresu XIX wieku, której twórcą jest Anna Moryto. W kolekcji zawiera się największy w Polsce prywatny zbiór XIX-wiecznych, kompletnych sukien.
Czas trwania wystawy: 12 września – 14 grudnia 2018 r.
Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia, które zostaną zaproponowane uczestnikom w formie: wykładów, spotkań i warsztatów tematycznych.
Projekt „Szlakiem Emancypantek i Patriotek” oraz wystawa „Emancypantki i Patriotki – wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku” realizowany jest w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski.
Patronat medialny: Radio Lublin.
Info i fot.: materiały organizatora /nadesłane/