Renesans szkół branżowych

dsc 6730

Szkoły branżowe do niedawna nazywane szkołami zawodowymi przeżywają swój renesans. Coraz więcej młodych ludzi wybiera kształcenie w konkretnym zawodzie zamiast ścieżki kształcenia ogólnego. Wpływ na to ma na pewno sytuacja na rynku pracy gdzie fachowcy bez trudu znajdują zatrudnienie z dobrym wynagrodzeniem. Aby podkreślić wagę kształcenia branżowego dziś (07.09) w Radzyniu Podlaskim zorganizowano wojewódzkie uroczystości inauguracyjne nowego roku szkolnego szkół branżowych.

Odbudowa kształcenia zawodowego

– Jest nam potrzebna każda forma kształcenia – ogólna i zawodowa – zauważa Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. – Przez lata kształcenie zawodowe było traktowane po macoszemu. Przed nami ważne zadanie – odbudowa kształcenia zawodowego. Wybierając je, młody człowiek już na starcie zwiększa swoje szanse, bo zdobędzie zawód i na każdym etapie kształcenia może podjąć pracę. Jednocześnie nie zamyka sobie dalszej drogi nauki, jak studia. Daje możliwość szerszych perspektyw.

Szkoła branżowa filarem rozwoju

– Nauka powinna być zarówno ogólnokształcąca,a le także branżowa i zawodowa – uważa Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski. – Wszystkie nowoczesne państwa opierają się na zdobyczach technologii, jej filarem są inżynierowie, osoby, które zgłębiały wiedzę techniczną. Na terenie województwa lubelskiego liczymy, że te osoby pobierające naukę w szkołach branżowych będą filarem rozwoju naszego województwa.

Potrzeba gospodarki

– Szkolnictwo branżowe jest potrzebą naszej gospodarki, ale mam nadzieję, że będzie to moda – mówi Piotr Gawryszczak, wojewódzki komendant Ochotniczych Hufców Pracy. – Młodzi ludzie jeśli dobrze wyuczą się zawodu to nie mają późniejszych problemów w życiu – mają prace i pieniądze, a w związku mają stabilizację – zakładają rodziny. Kontrastuje to z ludźmi kończącymi studia. Teraz w Lublinie i na Lubelszczyźnie trudniej znaleźć pracę osobie, która ukończyła studia niż tej, posiadającej fach w ręku.

Młodzież wie, czego chce

– Młodzież coraz częściej wybiera szkoły zawodowe, technika i szkoły branżowe – przyznaje Grażyna Dzida, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. – Cieszy, że pracownicy przyszłości kształcą się w odpowiednich szkołach. W naszej szkole największym zainteresowaniem cieszy się mechanik pojazdów samochodowych.

Sami uczniowie uważają, że to najlepsze rozwiązanie dla młodego człowieczka. – Jest zawód w ręce i pewna praca po szkole – mówią. – Po liceum ma się tylko maturę, a po branżowej ma się zawód, wiele osób już pyta w szkołach o pracowników, aby od razu po ukończeniu wziąć ich do siebie.

Wojewódzkim Uroczystościom inauguracyjnym nowego roku szkolnego szkół branżowych towarzyszyły prezentacje poszczególnych specjalności zawodowych nauczanych w radzyńskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”.

JPie

Fot. Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version