W hołdzie Bogusławowi Kaczyńskiemu. Wyjątkowy festiwal w Białej Podlaskiej

img 20180917 092911

W Białej Podlaskiej trwają ostatnie przygotowania do Festiwalu Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego. W ramach imprezy, która rozpocznie się 23 września i potrwa aż 8 dni, przygotowano wiele ciekawych wydarzeń między innymi koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz galę operetkowo-musicalową.

Wciągu zaledwie 3 godzin rozdystrybuowano bezpłatne wejściówki. – Program jest bardzo ciekawy. Frekwencja w kolejce o czymś świadczy – mówi mieszkanka Białej Podlaskiej. – W naszym mieście jest ogromne zapotrzebowanie na takie wydarzenia – dodaje druga.

– Festiwal będzie naszym hołdem dla Bogusława Kaczyńskiego, który wywodził się z Białej Podlaskiej – mówi prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. – To wydarzenia nazwaliśmy Festiwalem Dziedzictwa Narodowego, ponieważ chcemy pokazać piękno polskiej kultury – dodaje.

– Mam nadzieję, że ten festiwal przejdzie do historii i, że będzie się rozwijał – zaznacza dyrektor artystyczny, przyjaciel Bogusława Kaczyńskiego Witold Matulka. – Mam również nadzieję, że stanie się jednym z najważniejszych wydarzeń w Polsce – dodaje.

Festiwal rozpocznie gala operetkowo-musicalowa. – Długo zastanawiałem się jak powinien wyglądać taki koncert – przyznaje Matulka. – Wcześniej miałem troszeczkę doświadczenia, a wielkie doświadczenie nabyłem przyglądając się działaniom samego mistrza Bogusława Kaczyńskiego. Postanowiłem zaprosić artystów, których on sam by zaprosił. Wystąpi między innymi Małgorzata Długosz, Magdalena Idzik czy Jakub Oczkowski. Ja również będę miał przyjemność zaśpiewać – dodaje.

Koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” odbędzie się 30 września. – Bogusław Kaczyński powiedział kiedyś, że „Mazowsze” jest ambasadorem kultury polskiej – mówi dyrektor Bialskiego Centrum Kultury Zbigniew Kapela. – Chciałbym dodać, że w tym roku grupa obchodzi 70-lecie swojej działalności, a występ pod tytułem „Kalejdoskop Barw Polski” jest stworzony z myślą o 100-leciu odzyskania niepodległości – dodaje.

Wśród innych festiwalowych wydarzeń znalazły się też między innymi warsztaty literackie i genealogiczne, koncert laureatów konkursu wokalnego, projekcje filmów dla dzieci i młodzieży. Wydarzenia, na które obowiązywać będą wejściówki odbędą się w Hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Marusarza.

MaT

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version