W IPN o polskiej wsi w XX wieku

wies 5

Udział mniejszości narodowych w życiu gospodarczym wsi międzywojennych, wierzenia i zwyczaje obecne na wsiach, a także polityka władzy Polski Ludowej wobec rolnictwa. To niektóre tematy, o których rozmawiają eksperci w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Trwa tam międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem „Wieś w XX wieku. Wybrane problemy polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne”. 

– W roku 1921, kiedy był robiony pierwszy spis powszechny w II Rzeczpospolitej ponad 75% ludności to była ludność wiejska, po roku 44, ta liczba spada w niewielkim stopniu  – mówi Marcin Kruszyński z Instytutu Pamięci Narodowej. – Jeżeli chcemy poznać społeczną historię Polaków, relacje międzyludzkie, usytuowanie między państwem a społeczeństwem to musimy poznać mechanizmy funkcjonujące na wsi, jak wyglądała mentalność, religijność, zwyczaje. II RP nie miała czasu na modernizację, ale po roku 1944 są projekty ideologiczne związane z podniesieniem tej grupy społecznej, ale również te związane z postępem technologicznym.

Konferencja potrwa do piątku (28.09). Obrady odbywają się w Instytucie Pamięci Narodowej przy ul. Wodopojnej w Lublinie. 

MaK

Fot. lublin.ipn.gov.pl

Exit mobile version